-Ryssland står fast vid ståndpunkten att hålla en seriös dialog med målet att nå en uppgörelse som på ett effektivt sätt undanröjer omvärldens oro över landets nukleära program, sade Medvedev vid G20-mötet i Pittsburgh via sin talesperson Natalja Timakova läste upp.
Medvedev och president Barack Obama diskuterade den nya iranska anrikningsanläggningen redan vid deras möte i FN-högkvarteret i New York tidigare i veckan.
Dmitrij Medvedev och Barack ObamaFoto: Scanpix
Den ryske presidenten nämnde dock inte möjligheten om att förstärka sanktionerna mot Iran. Tidigare har Ryssland och Kina flera gånger motsatt sig nya sanktioner i FN:s säkerhetsråd.
Viktigt möte 1 oktober En företrädare för Kinas regering sade sig tidigare på fredagen ha "noterat" utvecklingen.
EU:s utrikesrepresentant Javier Solana sade i en kommuniké att beskedet om anläggningen gör mötet i säkerhetsrådet 1 oktober än mer betydelsefullt.
Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.