Det är utrikesminister Jonas Gahr Störe som uppger att han i samtal med sin kollega Alexis Thambwe Mwamba fått sådana garantier samt en försäkran om att ett eventuellt överklagande kommer att behandlas i huvudstaden Kinshasa av landets högsta domstol.
-Han har kategoriskt garanterat att det (verkställandet av dödsdomarna) inte kommer att ske. Det råder moratorium för dödsstraff i Kongo, säger Störe.
Tar inte skadeståndet på allvar Den norske utrikesministern tog kontakt med Mwamba direkt efter dödsdomarna i torsdags för att uttrycka sin oro över inslag i rättsprocessen mot norrmännen som dömts för mord på en chaufför och för spioneri för Norges räkning.
Störe passade också på att åter understryka för Mwamba att Norge inte tar spioneridomen och de jättelika skadeståndskraven riktade mot Norge på 500 miljoner dollar på allvar.
-Norge är inte part i denna sak, säger Störe men betonar samtidigt att man inte tar ställning i skuldfrågan när det gäller själva mordet.
"Absurt Norrmännens norske advokat Morten Furuholmen riktade på fredagen skarp kritik mot Störe för att denne inte gjort mer politik av frågan.
-Det är absurt att Kongo ostört får bedriva massiva brott mot de mänskliga rättigheterna. Om inte Kongo utsätts för massiva påtryckningar så tror jag inte att utslaget blir på något annat sätt i högsta domstolen, sade Furuholmen.
Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.