hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Bildt orolig över utvecklingen i Iran

Rapport
Publicerad 27 december 2009 - 15:25
Uppdaterad 27 december 2009 - 15:29

Utrikesminister Carl Bildt (M) oroas över rapporterna om oroligheter i Teheran.

Oro i Iran

-Det är en stark oro för den ökande repressionen och som i grunden tyder på en instabilitet för regimen. Det här är någonting som vi har tagit avstånd från och fördömt vid flera tillfällen och det finns anledning att upprepa det i dag, säger Bildt.

I några dagar till innehar Sverige ordförandeskapet i EU, som Bildt menar har varit tydligt med att fördöma regimens förtryck ända sedan presidentvalet i juni.

-Vi har också haft en tydlig dialog med iranska företrädare både om enskilda fall och utvecklingen i stort. Det har skett parallellt med att vi också har en dialog med dem om den nukleära frågan, så vi har haft anledning att ägna mycket betydande tid åt den iranska utvecklingen de senaste sex månaderna, och det kommer vi säkert att fortsätta att göra.

Carl Bildt vill inte sia om den fortsatta utvecklingen i landet.

-För det första tror jag inte att jag ska göra det, för det andra kan jag inte göra det. Jag tror att det är en genuint osäker situation. Med repression kan man kortsiktigt stabilisera en situation men det sker ofta på bekostnad av den långsiktiga stabiliteten.

TT

Toppnyheterna

Har du koll på nyheterna?

Testa kunskaperna i veckans nyhetsquiz.

Bildt: "Läget allt mer allvarligt i Syrien"

Risk att landet glider över i ett fullskaligt inbördeskrig, säger utrikesministern till SVT.

Republikansk kamp kan pågå länge

Det var tänkt att mångmiljonären Mitt Romney skulle få en behaglig februari med vinster i flera republikanska nomineringsval. Nu är den bilden raserad. Nu träder en ny konservativ utmanare fram. Och kampåen om väljarna kan fortsätta länge till.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 9 februari

09.00 Northern Future Forum
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning.
09.30 Unga ledare
Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat.
09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65
Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2.
11.15 Europaperspektiv
Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2.
13.30 Northern Future Forum
Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.