hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

FN-undersökning om korruption i Afghanistan:

Mer än tredjedelen av årslönen går till mutor

Rapport
Publicerad 19 januari 2010 - 16:40
Uppdaterad 28 januari 2010 - 08:39

I genomsnitt tjänar en afghan cirka 3.000 kronor per år. Av dem går över 1.100 kr till mutor.

Afghanistan

President Hamid Karzai t v. Scanpix
Pinsamt för president Karzai (t v) i FN-rapport
Det visar en undersökning som FN:s narkotika- och brottsmyndighet Unodc lade fram på tisdagen. Det är pinsamma fakta för Afghanistans president Ahmed Karzai. På en konferens i London nästa vecka ska han försöka övertyga omvärlden att hans regering klarar av att bekämpa missförhållandena.

FN-rapporten kräver att presidenten tar krafttag mot korruptionen. Men trots tidigare löften har Karzai inte gjort något.

Det kostar till exempel 140 kr att komma till flygplatsen utan säkerhetskontroller.

Körkort för 1.300
Ett körkort utan uppkörning och text kostar nära 1.300 kr.

För 425.000 kr kan en familj få ut en narkotikadömd anhörig ur fängelse.

De värsta mutkolvarna är enligt rapporten de som ska svara för lag och ordning.

- Det är billigare att muta en domare än att anlita en advokat, konstateras i rapporten.


Hur mycket vill världen ge en korrumperad regering?
I landsbygden är det vanligare med mutor än i storstäder som Kabul och Herat. 7.600 afghaner över hela landet har intervjuats. Ungefär 40 procent anser det vara riktigt att betala för "tjänster".

Fjärdedel äts upp
Nu äts nästan en fjärdedel av landets bruttonationalprodukt upp av mutor. Det är 17,7 miljarder kronor som försvunnit. En dyster jämförelse: Det är nästan lika mycket som landet får in på export av opium.

Den 26 januari hålls en givarkonferens i London om Afghanistan. Det handlar om när och hur de främmande trupperna ska kunna dras tillbaka och hur omvärlden ska bidra till samhällets uppbyggnad.

Men USA och andra länder som har trupper i Afghanistan kräver att landets president Hamid Karzai tar krafttag mot korruption och talibaner. Karzai var George Bushs favorit - men i valen förra hösten hade USA hoppats att Karzai röstades bort.

Valfusk
Men Karzai vann valet genom misstänkt valfusk. Han har inte lyckats få parlamentet att godkänna en ny regering. En bidragande orsak är att de anses genomkorrumperade.

Så frågan blir hur villiga världens länder är att satsa pengar som går till en av världens mest korrumperade adminstrationer.

Bo Inge Andersson

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.