hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
14 mars 2010. USA:s konsulat i mexikanska gränsstaden Ciudad Juarez sedan en anställd på konsulatet och hennes man dödats i knarkkriget. Foto: Scanpix

USA: Krigsliknande tillstånd vid Mexikogräns

Rapport
Publicerad 15 mars 2010 - 14:21
Uppdaterad 26 december 2010 - 20:52

Det råder ett slags krigstillstånd i delar av Mexiko, varnar USA sedan amerikaner med koppling till landets konsulat mördats av knarkkarteller.

Knarkkrig i Mexiko

Det var vid två attacker i den beryktade staden Juárez vid USA:s sydgräns som Lesley Enríquez, Arthur Redelf och Jorge Alberto Salcido Ceniceros dödades i helgen.

Lesley Enríquez var anställd vid USA:s konsulat i Juárez. Hon färdades i bil tillsammans med sin make Arthur Redelf och parets baby. De båda vuxna amerikanerna sköts ihjäl medan den lilla dottern, som satt i baksätet, klarade sig oskadd.

Jorge Alberto Salcido Ceniceros var mexikan och gift med en konsulatsanställd.

"Dessa fruktansvärda attacker mot våra egna inom utrikesdepartementet ingår tyvärr i den växande tragedin som plågar många delar av det mexikanska samhället", sade utrikesminister Hillary Clinton i en skriftlig kommentar.

Exakt vem som ligger bakom är oklart, men det spekuleras kring att utlämningar av storsmugglare från Mexiko till USA kan ha väckt knarkbaronernas vrede.

Clintons utrikesdepartement råder efter händelserna USA:s medborgare att "skjuta upp icke nödvändiga resor" till de mest våldshärjade områdena i de mexikanska delstaterna Durango, Coahuila och Chihuahua.

Våldet tar ibland krigsliknande former, när "knarkkartellerna använder automatvapen och granater", varnar myndigheten.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.