hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Allt riggat för att rädda Grekland

Rapport
Publicerad 26 mars 2010 - 07:29
Uppdaterad 26 mars 2010 - 15:20

Euroländerna enades på torsdagskvällen om formerna för ett stödpaket till Grekland - om landet skulle begära det.
Även Internationella Valutafonden (IMF) ingår i krisaktionen.

Ekonomisk kris i Grekland

Efter flera veckors osämja om hur Grekland ska räddas om det skulle visa sig nödvändigt enades de 16 euroländerna sent på torsdagskvällen om ett räddningspaket.

Gäller alla länder
Det innehåller både frivilliga bilaterala lån från euroländer och pengar från IMF. Men inga pengar kommer att betalas ut förrän Grekland uttömt alla andra möjligheter att själv låna på marknaden. Dessutom måste alla euroländer vara överens.

-Det här innebär att det nu ska finnas en mekanism med speciella lån som kan utlösas till i första hand Grekland, men även till andra euroländer som råkar riktigt illa ut. För Grekland har problemet varit att när de vill låna pengar så måste de låna till dubbelt så höga räntor som till exempel Tyskland. Grekland har redan ett enormt stort budgetunderskott, 12,9 procent förra året, och deras ekonomi klarar inte det, säger SVT:s Johanna Johansson från Bryssel.

Ett test på marknadens förtroende för Grekland kommer redan i april och maj då landet behöver låna uppemot 20 miljarder euro för att hantera sin enorma statsskuld.

Kan lugna potentiell oro
Statsminister Fredrik Reinfeldt var inte med när beslutet om Grekland fattades, eftersom det bara omfattar euroländerna. Men han tycker att upplägget är bra med IMF-medverkan och räntor som inte ska subventioneras.

-Det är bra för att lugna potentiell oro och visa att här finns muskler, här finns ett stöd att ta till om det skulle visa sig behövas, säger Reinfeldt.

I överenskommelsen som snickrats ihop av Frankrike och Tyskland ingår också att euroländerna vill stärka koordineringen av den ekonomiska politiken och att kontroll och övervakning ska stärkas.

-Det ska inte gå att fortsätta missköta sin ekonomi, var budskapet. För att ta del av det här hjälppaketet krävs sanering och besparing, säger Johanna Johansson.

"Ekonomisk regering"
I den franska översättningen står också att stats- och regeringscheferna i sitt Europeiska råd ska vara en ekonomisk regering för EU.

Ljuva ord för en fransman, men väl magstarkt för många medlemsstater och texten har därför mildrats i den engelska versionen.

Inte heller Fredrik Reinfeldt tycker om den franska formuleringen, men han kan köpa bättre kontroll och koordinering, så länge det inte innebär att EU:s fördrag måste skrivas om.

-Det är bara bra om vi använder de ordningsvakter som finns i det europeiska systemet, säger han.

Rapport
TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.