hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Obama: Oljeutsläppet kanske saknar motstycke

Rapport
Publicerad 3 maj 2010 - 06:55
Uppdaterad 3 maj 2010 - 13:58

Miljökatastrofen efter det stora oljeutsläppet i Mexikanska golfen kan visa sig sakna motstycke. Och BP ska betala, sade president Barack Obama som besökte den lilla fiskebyn Venice i Louisiana på söndagen.

Oljekatastrof i Mexikanska golfen

Orten vid Louisianas träskområdens yttersta spets har blivit oljekatastrofens inofficiella huvudstad.

-Jag tror det amerikanska folket, särskilt människorna här nere vid golfen, nu är medvetna om att vi har att göra med en massiv miljökatastrof, måhända utan motstycke, sade Obama.

-Oljan som fortfarande läcker från källan kan skada ekonomin och miljön i våra delstater vid golfen allvarligt. Och den kan bli kvar länge. Den kan äventyra levebrödet för tusentals amerikaner som lever här.

Presidenten var noga med att lägga ansvaret för katastrofen på oljejätten BP som äger den läckande källan och arbetade med den nu havererade plattformen.

-Så låt mig vara tydlig. BP är ansvarigt för den här läckan. BP kommer att få betala räkningen.

Olycksstatistiken från den drabbade oljeplattformen utreds för närvarande och BP anklagas för att ha gett vilseledande uppgifter efter olyckan. Bolaget försäkrade till en början att det hade full kontroll över situationen.

Chefen för BP Tony Hayward instämde senare i Obamas syn och sade att koncernen är "helt och hållet ansvarig" för oljesaneringen. I en intervju med tv-bolaget NBC sade Hayward att BP förbereder sig på ett "värstascenario" där man kommer att behöva stoppa oljeflödet i två eller tre månader framåt.

President Obama hade hoppats få en överblick av oljebältet från flyg men det var inte möjligt. Stormbyar och höga vågor tvingade kvar flygplanen på marken. Det är osäkert när en överflygning kan ske.

Ett försök att bränna oljan gjordes i onsdags men sedan dess har det inte varit möjligt. Vinden har vänt och drivit oljan in mot kusten. Bränder skulle föra med sig giftig rök in mot land.

Thad Allen, kommendör vid Kustbevakningen med ansvar för regeringens insats, säger att man väntar på lägliga vindar för genomföra kontrollerade bränder.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.