hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

UD: Alla svenskar släppta

Rapport
Publicerad 2 juni 2010 - 13:31
Uppdaterad 2 juni 2010 - 18:41

Enligt uppgifter till Rapport från UD frigavs alla svenskar från Gaza-konvojen på onsdagseftermidadgen. UD:s uppgifter kom från den svenska ambassaden i Israel.

Ship to Gaza

Enligt UD hade svenskarna vid halvsjutiden passerat passkontrollerna på Ben Gurion-flygplatsen i huvudstaden Tel Aviv och har plats på turkiska flygplan.

-Tanken är de ska lyfta i kväll mot Istanbul, Turkiet. Generalkonsulatet tar emot på flygplatsen och har bokat hotellrum över natten till svenskarna, säger Tobias Nilsson vid UD:s pressjour.
Om allt går enligt planerna kommer de att kunna resa vidare mot Sverige under torsdagen.

Utrikesminister Carl Bildt ska försöka träffa de från Israel deporterade svenskar som väntas landa i Istanbul i kväll, uppger Bildts pressekreterare Irena Busic.
-De vi har hört är att alla (gripna aktivister från Ship to gaza-aktionen) som ska deporteras flygs ut samtidigt och att inget plan lyfter förrän alla är ombord.
Själva flygningen från Israel ordnas av Turkiet.

Rapport / TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.