hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Fler än fyra miljoner drabbade

Nu hotar översvämningar i södra Pakistan

Rapport
Publicerad 6 augusti 2010 - 08:00
Uppdaterad 6 augusti 2010 - 14:13

Minst 1.600 personer har dött i översvämningarna i Pakistan och dödstalet stiger. Nu varnar myndigheterna för att floden Indus riskerar att svämma över i den tättbefolkade, rika och bördiga jordbruksprovinsen Sindh.

Översvämningar i Pakistan

Inom två dygn ränkar man med att floden vämmar över och en halv miljon miljon av Sindhs cirka 30 miljoner invånare håller på att evakueras från riskområden.

-Minst elva av tjugo distrikt riskerar att svämmas över i Sindh, meddelar FN:s kontor för humanitära frågor.

Sindhs bevattningsminister Jam Saifullah Dhaerejo sade att hundratals byar redan är översvämmade i provinsen.

Mer regn att vänta
Samtidigt sjunker vattenmassorna långsamt undan i de nordvästra delarna av landet. Men där har brunnsvattnet har förorenats och nu sprids vattenburna sjukdomar.

-Vad vi upplever nu är en enorm katastrof. Vi befinner oss mitt inne i monsunsäsongen och mer regn är att vänta. Vi är rädda för att det kommer att bli värre, sade Manuel Bessler vid en presskonferens i Geneve, enligt BBC. Bessler koordinerar FN:s humanitära hjälpinsatser i Pakistan.

Översvämningarna hotar även flera av landets stora kraftverk och många av verken har fått minska produktionen av el eller helt stänga ned på grund av faran för att vattenmassorna läcker in i kraftverken.

-Vattenmassorna nådde ytterväggarna till kraftverket Kot Addu sent på torsdagen. Nu är bara tre av tolv enheter i gång, sade Mohammad Khalid från det statliga elbolaget och lade till att flera mindre elkraftverk fått stänga helt.

TT

Varför regnar det?

• De regn som bland annat drabbat Pakistan är de årliga monsunregnen.

• Monsunregn är ett sommarfenomen som pågår så länge det är sommartemperaturer.

• De kraftiga monsunregnet i år hänger troligen ihop med att det varit mycket varmt på norra halvklotet i juli. I vissa fall har det handlat om extrem hetta.

• Den varma luften vid marken stiger upp och ersätts av luft från havet. Ju varmare luft, desto snabbare stiger den och mer fuktig luft pumpas in från havet som i sin tur orsakar monsunregn.

Väderredaktionen SVT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.