hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Frankrikes utvisningar av romer fördöms

Rapport
Publicerad 9 september 2010 - 13:04
Uppdaterad 9 september 2010 - 20:41

EU-parlamentet antog på torsdagen en resolution som fördömer Frankrikes utvisningar av romer och uppmanar till att stärka romers rättigheter i unionen.

377 parlamentariker röstade för och 245 emot.
Den konservativa gruppen i parlamentet hade ett eget alternativ till uttalande där Frankrike inte nämndes.

"Det är pinsamt att EU alltid kritiserar brott mot de mänskliga rättigheterna i andra delar av världen, men har så svårt för att städa på vår egen bakgård och vara självkritiska", skriver EU-parlamentarikern Cecilia Wikström (FP) i en kommentar apropå meningsskiljaktigheterna om huruvida Frankrike skulle pekas ut eller inte.

"Även Sverige har en del självrannsakan att göra", säger Wikström.

I resolutionen uppmanas Frankrike att omedelbart upphöra med alla avvisningar. Parlamentarikerna oroas också av den hätska debatten som följt på utvisningarna och uppmanar därför politiker att "ta sitt ansvar och ta avstånd från alla uttalanden som kopplar samman minoriteter och invandrare med kriminalitet och frammanar diskriminerande stereotyper".

EU-parlamentet beklagar också att EU-kommissionen inte agerat tillräckligt snabbt och kraftfullt.

Önskar krisplan
Senare i dag träffas ministrar från Rumänien och Frankrike i Bukarest för att diskutera situationen.

Inför mötet presenterade den franske EU-ministern Pierre Lellouche sitt önskemål om en treårig krisplan. Den skulle innehålla polisiärt och rättsligt samarbete, kamp mot människohandel och åtgärder för att integrera romer i Rumänien.

-Sanningen är att romer inte är integrerade i Rumänien, sade Lellouche enligt AFP.

Frankrike har utvisat uppemot 1.000 romer till främst Rumänien, men också Bulgarien, sedan den franska regeringen i juli beslutade om att riva romska läger i landet.

Rumäniens president Traian Basescu, å sin sida, har varnat de franska ministrarna för att mötet kommer att bli meningslöst om de kommer till Bukarest med avsikten att läxa upp Rumänien.

Frankrikes Europaminister Pierre Lellouche besökte Rumänien på torsdagen och länderna, som legat i luven på varandra sedan utvisningarna av romer inleddes, enades nu.
"Frankrike och Rumänien kommer att arbeta tillsammans med EU för romernas integrering och hjälpas åt att hitta ekonomiska medel för detta ändamål", löd ett gemensamt uttalande.

Poliser till Paris
Bukarest meddelade att man kommer att sända tio extra polistjänstemän till Paris för att hjälpa till med brott begångna av rumäner.

Thomas Hammarberg, Europarådets kommissionär för mänskliga rättigheter, har fått ilskna reaktioner från fransk sida då han på Twitter jämfört den franska retoriken kring romerna med nazisternas.

-Den franska regeringen har gjort misstaget att inte skilja på gruppen av romska immigranter i stort och på de få som gjort sig skyldiga till brott, sade Thomas Hammarberg på torsdagen och tillade att hans kommentar på Twitter inte var ämnad mot den franska regeringen.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.