hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Kina straffar Norge för fredsprisval

Rapport
Publicerad 11 oktober 2010 - 11:06
Uppdaterad 11 oktober 2010 - 16:23

Kina fortsatte på måndagen att bygga ut sin konspirationsteori där Kina är offer för världens avund över kinesiska "framgångar". Liu Xiaobos fredspris är en del av "sammansvärjningen" enligt kinesiska medier och Norge straffas för Nobelkommitténs val.

När norska fiskeriministern Lisbeth Berg-Hansen landade i Shanghai på måndagen fick hon veta att de kinesiska värdarna avlyst onsdagens möte med hennes kinesiska motsvarighet.

Utrikesminister Jonas Gahr Störe beklagar.

-Det borde inte finnas någon koppling mellan ett fiskerimöte och fredspriset, sade Störe enligt NTB.

Kina och Norge har haft ett gott samarbete. Ett fortsatt sådant samarbete borde ligga i båda ländernas intresse, anser Störe.
Ministermötet skulle har blivit sista byggstenen i ett av båda parter efterlängtat frihandelsavtal mellan Norge och Kina.

Nätblockad
Men Kina tycks ha valt en helt annan linje. Kinesiska myndigheter införde en total nyhetsblockad kring Liu. Bland annat blockerades alla relevanta internetsökningar. Samtidigt hårdnade behandlingen av Lius hustru Liu Xia, som hålls i husarrest.

Kinakännare pekar på att kommunistdiktaturen nu, liksom i en rad andra kontroverser med omvärlden, allt oftare tar till konspirationsteorier: Kina är offer för omvärldens avund och fördomar.

Kinas Dagblad förklarade på måndagen att fredspriset "ingår i sammansvärjningen för att hålla tillbaka Kina".

Med en kanske omedveten klarsyn förklarade kvällstidningen Globala nyheter i en ledarkommentar att Lius krav på flerpartisystem hotar Kinas existens och påminde om Sovjets och Jugoslaviens "öde". "Kina skulle kollapsa snabbt", hette det.

Fredspriset visar bara omvärldens "utomordentliga skräck för Kinas framgångar och den kinesiska modellen", skrev tidningen enligt Reuters.

Politiskt tillsatt
Norska fredsforskningsinstitutet Prios chef Kristian Berg Harpviken påpekar att Kina sätter likhetstecken mellan Nobelkommittén och regeringen - och inte utan skäl. Utan stöd i Nobels testamente utses kommittén som en återspegling av stortingets sammansättning. Det ger problem.

Liu Xia får inte tala med någon utomstående men uppges kommunicera via en Ipad-skrivplatta med norska medier.

"Jag kan inte låta dem göra precis som de vill", skriver hon till tidningen Dagbladet.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.