hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Politiker bakom Google-attack i Kina

Rapport
Publicerad 5 december 2010 - 11:01
Uppdaterad 5 december 2010 - 11:03

En ledande kinesisk politiker beordrade attackerna mot Google, enligt en amerikansk diplomatrapport.

Dokument på Wikileaks

Hackerattacken mot Google, som tvingade sökmotorn att lämna Kina, iscensattes av en medlem i kommunistiska politbyrån, framgår av hemlig information skickad av USA-diplomater till Washington.

Hämnd för sökresultat
Politikern blev fientligt inställd till Google efter att ha sökt efter sitt namn och hittat kritiska artiklar, skriver Guardian efter Wikileaks läcka.

Den enskilda händelsen utlöste ett politiskt inspirerat angrepp på Google och tvingade sökmotorn att lämna en marknad med uppskattningsvis 400 miljoner internetanvändare i januari i år.

Politbyrå-medlemmar
Anklagelserna om att Google-attacken kom från en person nära toppen i Kommunistpartiet har inte offentliggjorts förrän nu. Politikern ska ha samarbetat med en annan medlem i politbyrån i ett försök att tvinga Google att ta bort en länk från sin kinesiskspråkiga sökmotor på sin ocensurerade google.com-version.

En hemligstämplad not från USA:s ambassad i Peking talar om att försöket att ta sig in i konton för e-post, tillhörande oliktänkande som använde Googles Gmail-system, hade "samordnats under överinseende av två politbyråmedlemmar".

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.