hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Julian Assange gripen

Rapport
Publicerad 7 december 2010 - 11:21
Uppdaterad 7 december 2010 - 16:36

Wikileaks grundare Julian Assange har gripits, uppger brittisk polis. Assange misstänks för våldtäkt i Sverige, men nekar till anklagelserna.

Våldtäktsanklagelser mot Julian Assange

Assange inställde sig på en polisstation i London vid klockan 10.30 svensk tid. Senare i dag ska han framträda i domstol, som ska ta ställning till om han kan utlämnas till Sverige.

Förhandlingen i domstolen startar klockan 15.00, svensk tid, och kommer att vara öppen för journalister och domstolsbeslutet kommer att meddelas direkt.

Redan har dock mängder av journalister med giltigt presslegitimation registrerat sig för närvaro och alla kommer inte att kunna få plats i salen, enligt domstolen.

Vill inte utlämnas
Assanges advokater sade tidigare i dag att han kommer kämpa emot att utlämnas till Sverige. Väl i Sverige oroas de över att Assange kan komma att skickas vidare till USA.

-Jag tror att han kommer att få en rättvis utfrågning i Storbritannien men att hans möjligheter till en rättvis rättegång om han skulle bli utlämnad till USA, vilket är ett verkligt hot, är nästan obefintliga, sade en av Assanges Londonbaserade advokater Jennifer Robinson till australiska ABC.

Utlämning kan dröja
Marianne Ny, överåklagare i Assangeärendet, vill inte kommentera gripandet.

-Jag kan inte kommentera detta just nu, senare under eftermiddagen kommer jag att ha mer information, säger Marianne Ny till SVT Rapport.

Vill rentvå sitt namn
Mark Stephens, en annan av Assanges advokater, säger att hans klient vill veta mer om anklagelserna och är angelägen om att rentvå sitt namn.

-Det är på tiden att vi går till botten med detta och får fram lite sanning, rättvisa och rättssäkerhet, säger Stephens till BBC.
Om Assange överklagar den svenska begäran om utlämning inleds en juridisk process som sannolikt kommer att vara i flera månader, uppger brittiska poliskällor för AFP.

Samma källor finner det osannolikt att Assange släpps mot borgen, eftersom det finns risk att han lämnar landet.

TT/Rapport

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.