hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Reinfeldt: "Viss oro" för islamisering

Rapport
Publicerad 1 februari 2011 - 12:25
Uppdaterad 1 februari 2011 - 12:27

Statsminister Fredrik Reinfeldt tycker det kan finnas anledning för EU att vara självkritiskt när det gäller relationen till Egypten, men pekar samtidigt på att Egypten varit en viktig samarbetspartner när det gäller att få stabilitet i Mellanöstern.

Revolutionen i Egypten

TT: Varför vill du inte öppet kräva Mubaraks avgång?

-Därför att jag tycker att det egyptiska folket ska avgöra vem som ska styra dem. Jag tycker EU har varit tydligt i sina uttalanden om att man vill vara ett stöd för övergången till demokrati.

Reinfeldt ser också gärna att det planerade presidentvalet i höst tidigareläggs, även om han oroas för en möjlig islamisering i landet om regimen faller.

-Vi har det muslimska brödraskapet som är en stor politisk kraft i Egypten, och min förhoppning är att egyptierna mer ska inspireras av premiärminister Erdogans parti i Turkiet, där man arbetat med att reformera Turkiet till en sekulär muslimsk stat.

-Å andra sidan har vi exemplet Iran, på att det kan bli en mer hårdför islamisering.

TT: Så du hyser en viss oro?

-Ja, jag tycker att det finns skäl till en viss oro. Det finns 84 miljoner människor i Egypten, och 60 procent är under 30 år. De ropar nu på förändring och förbättring. De verkar vilja ha den typ av frihet vi har västerlandet, säger Reinfeldt.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.