hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Flyghjälten som blev diktator

Rapport
Publicerad 1 februari 2011 - 22:16
Uppdaterad 11 februari 2011 - 19:18

Den snart 83-årige Hosni Mubarak utbildades som stridspilot. Delar av hans utbildning skedde i dåvarande Sovjetunionen.

Revolutionen i Egypten

I kriget med Israel i oktober 1973 blev han krigshjälte och 1975 överbefälhavare för Egyptens flygvapen. Under president Anwar Sadat fortsatte han att stiga i graderna. År 1975 utsågs han till vicepresident.

År 1978 slöt Sadat fred med Israel. En av dem som förberedde arbetet var Mubarak. Han har sedan dess hela tiden drivit en linje som innebär fred med Israel, bland annat till palestiniernas stora irritation. Han har aldrig slagits särskilt helhjärtat för deras sak.

Däremot anammade han Sadats tes att Egypten inte skulle klara att fortsätta striden mot Israel och att en fortsatt fred var enda lösningen.

När Sadat mördades 1981 var Mubarak den självskrivne efterträdaren. Det är en ödets ironi att han själv aldrig utsåg någon vice, förrän i slutet av januari 2011 sedan protesterna inletts.

Evigt undantagstillstånd
Mubarak och Yassir Arafat
Inte så gott förhållande till palestinierna och Arafat...
Efter mordet på Sadat utlyste han undantagsstillstånd i landet. Det gjorde honom i praktiken enväldig. De lagarna gäller fortfarande. I valrörelsen 2005 lovade han att häva detta undantagstillstånd, men löftet infriades aldrig.

Efter fredsavtalet med Israel var Egypten länge utstött ur den arabiska gemenskapen. Mubarak lyckades få arabstaterna att försona sig med Egypten, som sågs som en förrädare.

Förtroende hos väst
Han lyckades även vinna västs förtroende genom sin i grunden lojala hållning till Israel. Det betyder också att Mubarak lyckats beväpna sitt land med amerikanskt stöd.

Han blev ett slags ordningsman i Mellanöstern. Det är betecknande att när hans välde vacklade, ville Israel ha kvar honom.

Mubarak och Shimon Peres
...men bättre till Israel. Här med president Peres, Israel
Fast Egypten var ekonomiskt svagt och råvarufattigt lyckades han befästa Egyptens roll som ledande arabland, ibland i konkurrens med Saudiarabien.

Han fördömde Iraks invasion av Kuwait 1990, men han motsatte sig USA:s krig mot Irak 2003.

Tortyr och korruption
Inrikespolitiskt har hans styre präglats av diktatur, med riggade val, tortyr och korruption.

De senaste åren har han arbetat för att hans nu 47-årige son Gamal ska efterträda honom som president. Rykten uppger att han lämnat Egypten och finns nu i London. Ett tecken på att eran Mubarak nog är slut i Egypten.

Bo Inge Andersson, utrikeskommentator
bo_inge.andersson@svt.se

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.