hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

SVT:s Bert Sundström flyttad till nytt sjukhus

Rapport
Publicerad 5 februari 2011 - 10:27
Uppdaterad 5 februari 2011 - 18:52

SVT:s korrespondent Bert Sundström som vårdas på sjukhus för knivskador flyttas till ett annat sjukhus, eftersom det sjukhus han har befunnit sig på är väldigt hårt belastat.

Revolutionen i Egypten

-Han flyttas till ett sjukhus där de har mer tid att ta hand om honom, säger Aktuellts chef Eva Landahl.

Läget är stabilt för Bert Sundström, men han är allvarligt skadad. Han kan kommunicera och förstår var han är, men har inte kunnat berätta vad som hände när han överfölls.

-Han ska undersökas igen. Vi vill ha hem honom så snabbt som möjligt men vi avvaktar hans tillstånd, säger Aktuellts chef Eva Landahl.

Vid 19-tiden på lördagskvällen hade SVT ingen ny information att lämna om Bert Sundströms hälsa.

-Vi skickar ner ett nytt team till Kairo nu, det är viktigt att ha en fortsatt bevakning av händelseutvecklingen i landet. Men vi gör nya bedömningar av säkerhetsläget för våra medarbetare på plats hela tiden, säger Eva Landahl.

Det var på torsdagen som SVT förlorade kontakten med Bert Sundström. När SVT:s redaktör ringde upp honom svarade en arabisk röst som sade att Bert hölls fången.

Några timmar senare lokaliserades Bert Sundström på ett sjukhus i Kairo av SVT:s personal på plats. Då hade han bland annat kniv- och skallskador.

Rapport

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.