hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Oppositionen ännu inte nöjd

Rapport
Publicerad 6 februari 2011 - 18:33
Uppdaterad 6 februari 2011 - 20:08

Inte nog långtgående, var den största oppositionsrörelsen Muslimska brödraskapets slutsats efter söndagens samtal med vicepresidenten Omar Suleiman om att inleda ett politiskt reformarbete.

Revolutionen i Egypten

Fakta: Egyptisk opposition

Egyptiska oppositionsrörelser och partier:

Ungdomsrörelsen 6 april
Rörelsen startade som en Facebook-grupp 2008. Tog initiativ till "vredens dag", protestdemonstrationen den 25 april.

Muslimska brödraskapet (al-Ikhwan)
Egyptens största och bäst organiserade rörelse trots att den officiellt är förbjuden.

Nationella föreningen för förändring
Paraplyorganisation för oppositionsgrupper som startats av Nobelfredspristagaren och förre IAEA-chefen Mohamed ElBaradei.

al-Ghad
Liberala al-Ghad (Morgondagen) grundades av Ayman Nur, var den främste utmanaren till Hosni Mubarak. Fick därefter tillbringa tre år i fängelse och frigavs för två år sedan.

WAFD
Har tidigare företrätt den officiella oppositionen i parlamentet, men åtnjuter nu inget brett folkligt stöd. Partiet har ofta anklagats för att stå regeringen för nära.

(TT)
Källa: BBC

Brödraskapet bestämde sig för att delta i dialogrundan för att undersöka "om regeringen tar folkets krav på allvar". Regimen föreslog vid mötena att det bildas en nationell kommitté bestående av jurister och politiker som initierar demokratiska reformer med sikte på val.

Efter mötet sade Brödraskapets företrädare att regimens förslag inte var tillräckligt långtgående. Framför allt tillmötesgår regimen inte oppositionens krav att president Hosni Mubarak ska lämna ifrån sig makten.

-Våra krav är fortfarande desamma. De gick inte på de flesta av våra krav. De gick bara med på några av våra krav men på ett ytligt sätt, sade Essam al-Erian från Brödraskapet.

Några framsteg
Mahmud Ezzat, nummer två i Brödraskapets ledning, sade att de bestämt sig för att inte dra sig ur samtalen eftersom det ändå
gjorts några framsteg men sade att protesterna kommer att fortsätta.

Mohamed ElBaradei, som är en samlande kraft inom oppositionen, var personligen inte inbjuden till samtal men var förtrogen med diskussionerna som förts. Han har själv föreslagit ett presidentråd bestående av tre personer, två civila och en militär.

-Processen är oklar, sade ElBaradei till tv-bolaget NBC:s program "Meet the press".

-Ingen vet vem som pratar med vem i det här skedet... Det hela hanteras av militären... och det är en del av problemet, sade ElBaradei.

Ungdomskoalition
Ungdomsgrupperna bakom den egyptiska revolten bildade på söndagen en koalition och sade att deras protester på Tahir-torget inte kommer att upphöra förrän Mubarak har avgått. I koalitionen ingår 6 april-rörelsen, Rättvisa och frihet, Dörrknackningskampanjen, Folkkampanjen till stöd för ElBaradei, Muslimska brödraskapet och Demokratiska fronten.

På Tahrir-torget hedrades minnet av de oppositionella som mist livet under protesterna. På kvällen när det stod klart för många att de inte fått igenom sitt huvudkrav i dialogrundan spred sig en viss irritation in i leden.

-Det är skitsnack. Det är min ärliga mening, sade 25-åriga Nora Abul
Samra.

-När han avgår, kan de göra vad de vill. De tror fortfarande att det finns ett författningsenligt sätt att göra det på, men det här är en revolution, fortsatte hon.

I övriga Kairo började livet återgå till det normala. En ström av egyptier köade utanför banker som öppnade efter att ha hållit stängt en vecka. Bankanställda anlände i bussar till Kairos finansdistrikt och soldater stod vakt i gathörnen bakom sandsäcksbarrikader och uppställda arméfordon.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.