hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Interimspresident får större makt

Rapport
Publicerad 7 februari 2011 - 16:16
Uppdaterad 7 februari 2011 - 20:33

Tunisiens parlament antog på måndagen ett förslag som ger interimspresidenten makt att styra genom dekret.

Uppror i Tunisien

Senaten ska rösta om förslaget på onsdagen. Om bägge kamrarna ställer sig bakom förslaget kan interimspresidenten Fouad Mebazaa kringgå parlamentet som domineras av ledamöter från expresidenten Zine El Abidine Ben Alis parti RCD.

I söndags gav inrikesminister Fahrat Rajhi order om RCD måste ställa in all verksamhet i avvaktan på beslut om upplösning.

Före omröstningen vädjade premiärminister Mohammed Ghannouchi till ledamöterna:

-Tiden är dyrbar. Tunisien har ett verkligt behov av dekretstyre för att undanröja faror, sade han.

-Det finns människor som vill att Tunisien ska gå bakåt men vi hedrar våra martyrer som kämpade för frihet, sade Ghannouchi.

RCD hävdar att två av Tunisiens tio miljoner invånare är partimedlemmar. Partiet utgör en välorganiserad grupp som kan starta stora politiska kampanjer. Nu är det förbjudet att arrangera möten eller andra samlingar.

Av de närvarande 195 ledamöterna röstade 177 för, 16 emot och två avstod. 19 ledamöter var frånvarande.

Under omröstningen demonstrerade hundratals människor utanför för kravet att parlamentet ska upplösas.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.