hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Al Gore, en av dem som jagar .eco Foto: Scanpix

Kallt krig om .eco

Rapport
Publicerad 9 februari 2011 - 11:01
Uppdaterad 9 februari 2011 - 14:31

Snart kan vi få vänja oss att skriva in .sport .eco eller .gay istället för välkända .se och .com när vi surfar på nätet. Och vem som ska få bestämma om de nya adresserna har redan blivit storpolitik.

Fakta: Toppdomäner

• Toppdomäner (engelska top-level domain) delas in i nationella toppdomäner som .se eller generiska toppdomäner som i huvudsakligen används mer beskrivande. Till exempel .com för komersiella sajter, .gov som är begränsat till amerikanska myndigheter och .edu som är reserverat för utbildningar.

• Det finns 21 generiska toppdomäner på internet. Till exempel .com .net .edu och .org.

• De nationella toppdomänerna såsom .se och .de finns det hundratals av.

Källa: Washington Post, Wikipedia

Redan i juni 2008 beslutade Icann (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) - en icke vinstinriktad organisation som ansvarar för internets toppdomäner - att på sikt tillåta fler så kallade generiska toppdomäner (se faktaruta).

Och trots att ett slutgiltigt ja ännu inte är klubbat, kämpar flera organisationer redan om samma toppdomännamn. Bland annat om det miljövänligt klingande .eco där två grupper nu flyttar fram sina positioner.

Den ena leds av ex-vicepresidenten och nobelpristagaren Al Gore och den andra av den före detta statschefen i forna Sovjetunionen, Michail Gorbatjov.

En hel industri om vem som ska få bestämma över de nya namnen är redan igång, skriver The Washington Post.

I går drog den så kallade .nxt-konferensen igång i San Fransisco. Investerare, konsulter och entreprenörer ska under tre dagar lära sig allt som behövs för att vara med i racet om de nya adresserna.

Arrangörerna utlovar hissnande möjligheter när vem som helst snart kommer att kunna ansöka om vilket toppdomänsufix de önskar.

"Join the internet landrush", skriker man ut och jämför med historiska utdelningar av mark under det amerikanska 1800-talet.

-Visst har man säkert roligt på det där mötet i San Fransisco. Man får en känsla av att några få amerikanska spelare ska göra pengar på det här, när det viktigaste egentligen är hur man ger en bra förutsättning för människor som vill använda internet i framtiden, säger Danny Aerts, vd för .SE, en privat stiftelse som ansvarar för internets svenska toppdomän .se.

Dyrt att ansöka
Kostnaden bara för att lämna in en ansökan om en ny toppdomän är 1,2 miljoner kronor plus drygt 160.000 i en årlig avgift till Icann.

Något som gör det svårt för mindre välbeställda företag och gräsrotsorganisationer att söka.

Och det finns pengar att tjäna. Det företag som skaffar sig rättigheterna till .sport förväntas sälja minst 200.000 webbplatser. Antingen till företag som köper upp en rad namn för att sedan sälja vidare till enskilda aktörer eller direkt till dem som står för sajterna. Hur detta ska gå tillväga är något som Icann fortfarande debatterar, enligt The Washington Post.

Scott Seitz är vd för ett Dot Gay som vill bygga ett nätverk av .gay-adresser. Han räknar med att över 300.000 sajter kommer att registreras under toppdomänen .gay - till exempel lawyers.gay, aids.gay eller hotels.gay.

Seitz som själv är gay har uppbackning av flera amerikanska organisationer som kämpar för homosexuellas rättigheter.

-Jag har ett ansvar och det har jag stor respekt för, säger han till Washington Post och lovar att två tredjedelar av överskottet kommer att skänkas till välgörande ändamål.

Musikbranschen stretar emot
Mer kontroversiella namn som .nazi kommer att bedömas noga av Icann utifrån den sökandes identitet och avsikt. Stora företag som Microsoft och Walmart kommer att ha företräde till .microsoft och .walmart.

Likaså kommer specifika geografiska platser att ha företräde till sitt namn. Hur man ska prioritera om flera städer med samma namn ansöker är dock fortfarande oklart.

Mindre aktörer kommer dock att få slåss mot starka krafter för att få igenom sina visioner. Washington Post berättar om entreprenöreren Constantine Roussos, en 34-årig musiker från Los Angles som under flera år arbetat på sin applikation .music. Ett domännamn han tror ska förenkla för fans att nå sina favoritartisters officiella sajter.

Men musikindustrin sätter redan käppar i hjulet för .music. Redan i januari skickade det amerikanska branschorganet Recording Industry of America ett brev till Icann där de utryckte farhågor för att .music skulle göra musikindustrin mer sårbar för piratkopiering.

-Det här är storpolitik, säger Danny Aerts och hänvisar till ett brev från den amerikanska handelskammaren, som enligt honom blev tungan på vågen då Icann i december bestämde att skjuta upp det slutgiltiga beslutet om huruvida fler generiska toppdomäner ska godkännas eller inte.

Läs mer: Rött ljus för "punkt vadsomhelst"

Johan Wicklén
johan.wicklen@svt.se

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.