hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Foto: Scanpix

"Wikileaks är världens farligaste webbsida"

Rapport
Publicerad 10 februari 2011 - 07:25
Uppdaterad 10 februari 2011 - 10:55

Wikileaks är "världens farligaste webbsida" och kan inte skydda sina källor, skriver sajtens avhoppade medarbetaren Daniel Domscheit-Berg i sin nya bok "Inside Wikileaks" som släpps i 16 länder från fredagen.

Dokument på Wikileaks

Domscheit-Berg var en av flera medarbetare som lämnade Wikileaks i september, med hänvisning till att Wikileaks-grundaren Julian Assange var alltför auktoritär och att organisationen höll på att bli för hemlighetsfull.

I en ny intervju med tyska tidningen Stern kallar han Assange för "briljant" men "paranoid" och "storhetsvansinnig".

Enligt tidigare medieuppgifter om innehållet i "Inside Wikileaks" har mängder av uppgifter som läckt till Wikileaks avlägsnat från organisationens servrar i höstas.

Det ska ha skett när grundaren Julian Assanges närmaste medarbetare, Daniel Domscheit-Berg, och flera andra toppfigurer, lämnade Wikileaks.

Uppgifter till den danska tidningen Information skriver att Domscheit-Berg och de andra medarbetarna som lämnade Wikileaks tog med sig den så kallade "submission platform", där läckta uppgifter togs emot anonymt.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.