hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Merkel förlorade stort i delstatsval

Rapport
Publicerad 20 februari 2011 - 19:20
Uppdaterad 20 februari 2011 - 19:23

Söndagens delstatsval i tyska Hamburg blev en brakförlust för förbundskansler Angela Merkels parti CDU.

Fakta: Merkels motgångar

Tysklands förbundskansler Angela Merkel och hennes kristdemokratiska parti CDU har tvingats se sin popularitet dala en längre tid. I en opinionsmätning i somras fick hennes mitten-högerregering bara 30 procents stöd.
Regeringspartierna har haft svårt att enas i åtskilliga frågor, från skattepolitik till hälsovårdsreformer.
I presidentvalet i juni var stödet klent för Merkels kandidat, Christian Wulff, ett tecken på djupt missnöje även om Wulff i slutänden blev vald ändå.
Hennes kandidat till chefsjobbet i Europeiska centralbanken (ECB), Axel Weber, har hoppat av sitt jobb i Bundesbank.
Försvarsminister Karl-Theodor zu Guttenberg, annars en populär politiker, anklagas för att ha fuskat med sin doktorsavhandling. (TT)

Enligt vallokalsundersökningar som återgavs i tv-kanalen ARD på kvällen fick socialdemokratiska SPD nästan 49,5 procent av rösterna, mot 34 procent i valet 2008.

Angela Merkels kristdemokrater fick enligt enkäten bara drygt 20 procent mot över 42 procent 2008. CDU har aldrig backat så mycket mellan två val.

Sju val i år
Angela Merkel rapporterades inför valet stålsätta sig för ett tungt nederlag. När Hamburg gick till val var det den första av sju delstater i år och stödet för Merkels kristdemokratiska parti CDU har dalat ordentligt inte bara i den delstaten. CDU och regeringspartnern fridemokraterna FDP förutspås lida förluster i flera delstater.

Allt tydde på att SPD nu får egen majoritet i delstatsparlamentet i Hamburg.

När SPD återtar makten i Hamburg, efter tio år med konservativt styre, blir det också svårt för Merkel att driva igenom sin politiska agenda på riksnivå. Förlusten betyder att Merkels regeringskoalition även förlorar mandat i förbundsdagens överhus, förbundsrådet.

Ungefär hälften av all ny lagstiftning som passerar underhuset i det federala parlamentet måste också godkännas i överhuset.

Fler väntar
Valet i den rika delstaten Baden-Württemberg, den 27 mars, anses vara det viktigaste i år. Enligt enkäterna kommer CDU att förlora även den delstaten, efter hela 58 år vid makten. Om CDU förlorar Baden-Württemberg kommer det sannolikt att få tydliga följder i den federala politiken.

Merkel har svårigheter av flera slag att brottas med just nu, inte minst skandalen runt försvarsminister Karl-Theodor zu Guttenberg, som är under granskning i universitetsvärlden efter anklagelser om att stora delar av hans doktorsavhandling i juridik var plagiat.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.