hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Svenskarna kvar i Libyen

Rapport
Publicerad 2 mars 2011 - 06:47
Uppdaterad 2 mars 2011 - 06:49

Ambassadrådet Håkan Hjort var sent på tisdagen tillbaka på Malta efter ett besök på flygplatsen i Libyens huvudstad. Han flög med ett plan som hämtade utlänningar från Tripoli. Men inga svenskar var med tillbaka till Malta

Uppror i Libyen

Sju av 50 svenskar i Libyen har sagt sig vilja ha hjälp med att komma hem men ingen av dem fanns ombord på tisdagens plan. På onsdagen gör Hjort, som arbetar för svenska UD:s snabbinsatsstyrka, nya försök att få hem svenskarna.

-Vi hoppas naturligtvis på att kunna få med oss svenskar tillbaka då. Men läget är rätt kaotiskt. Det gäller att de kan ta sig ut till flygplatsen och där råder totalt kaos, massor av folk väntar på att ta sig ur landet, säger Håkan Hjort till TT.

UD håller kontakt
-UD försöker att hålla kontakt med dem och tala om när ett plan är på väg. Men inte heller det vet vi i förväg. Förts när ett plan är i luften får vi besked om vi får landa.

På tisdagen flög ett italienskt och ett rumänskt plan till Tripoli. Planen ingår i den grupp från EU-länderna som samarbetar för att hämta hem utlänningar från Libyen. Italienarna tog med sig elva av sina landsmän och flög hem till Italien. På det rumänska planet, som Hjort följde med och som var fullsatt på återresan var de flesta rumäner. Men ombord fanns också en dansk kvinna med barn och bland andra kanadensare och britter.

Tre plan klara
I Libyen finns, förutom de sju som vill ha hjälp hem, ytterligare 43 svenskar. De har valt att antingen stanna kvar eller att ta sig hem på egen hand.

På onsdagen står tre flygplan beredda att flyga till Tripoli från Malta. Hur många av dem som kommer i väg blir klart först på onsdagsmorgonen.
-Vi tar nya tag, säger Hjort.

Mellan 500 och 600 européer finns i landet. Den europeiska insatsstyrkans mål är försöker att få med sig så många det går. Också människor från länder utanför EU får hjälp.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.