hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

FN kräver skydd för sin personal

Rapport
Publicerad 2 april 2011 - 09:37

FN:s säkerhetsråd kräver att Afghanistans regering ger FN-personalen där bättre skydd.
Rådet höll extramöte på fredagen, sedan en svensk och sex andra FN-anställda dödats i en attack mot FN-kontoret i Mazar-i-Sharif.

Den dödade svensken var den 33-årige svenske juristen Joakim Dungel. NTB skriver att 53-åriga norska överstelöjtnanten Siri Skare också dödades. Bland de andra offren var fyra nepaleser, som bevakade kontoret men övermannades, och en person från Rumänien. Två av de döda ska ha halshuggits.

En Reutersuppgift om att uppåt 20 människor kan ha dött i attacken togs tillbaka senare.

Dungel hade bland annat arbetat vid krigsförbrytartribunalerna i Haag för det forna Jugoslavien och Rwanda.

Attentatsmännen förklarade dådet med en koranbränning som en pastor i USA låg bakom.

Förnekar ansvar
Men pastorn, Terry Jones i Florida, känner sig inte ansvarig.

-Vi är förkrossade av denna information och nyhet, sade Jones.

-Vi känner inte ansvar för detta.

Jones är grundare och föreståndare för den fundamentalistiskt bibeltrogna Dove World Outreach Center, i Gainesville, en utbrytarförsamling från en annan kyrka. Han ledde bränningen av muslimernas heliga bok den 20 mars, en demonstration som blev uppskjuten flera gånger förra året bland annat efter beslut av domstol.

Talibaner tog senare på sig ansvaret för angreppet på FN-kontoret och sade att det var ett första steg i en större våldskampanj.

Efter attacken förstärktes skyddet vid den svensk-finländska basen i Mazar-i-Sharif.

På kvällen spred sig en obehaglig stämning bland stadens utlänningar i Kabul, berättar TT:s Jesper Huor på plats i den afghanska huvudstaden.

Negativt för hjälparbete
Biståndsorganisationer bedömer att attacken får negativa konsekvenser för hjälparbetet.

Anders Fänge, landchef för Svenska Afghanistankommittén, säger till TT att han ser en risk för att våldsamma demonstrationer kan spridas till Kabul eller andra större städer.

-Vi har beslutat att inga av våra anställda får gå ut på lördagen utan alla håller sig inomhus. Sedan kollar vi läget under dagen för att se vad vi ska göra på söndagen.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.