hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Upproret växer

UD avråder från resor till Syrien

Rapport
Publicerad 14 april 2011 - 13:15
Uppdaterad 14 april 2011 - 16:24

Det syriska upproret fortsätter att växa. Svenska utrikesdepartementet har skärpt sina reserekommendationer och avråder tills vidare från "icke nödvändiga resor" till Syrien på grund av säkerhetsläget.

Oro i Syrien

Syrien hann knappt tillkännage att den fruktade säkerhetstjänsten skulle dras tillbaka från staden Baniyas och ersättas med patrullerande soldater, innan den statliga nyhetsbyrån Sana meddelade att en soldat dödats.

"En grupp krypskyttar öppnade eld mot soldater som patrullerade kring Baniyas. En soldat dödades och ytterligare en skadades av det kriminella gänget", hette det.

Lovade släppa dissidenter
Regimkritiska demonstrationer har brutit ut i Baniyas med skarp eld som svar, men myndigheterna lovade på torsdagen att militärerna inte skulle angripa befolkningen och att dissidenter skulle släppas.

Draget från regimen har varit ett försök att lugna staden före fredagens bön, som blivit en samlingspunkt för demonstrationer.
Amerikanska Wall Street Journal uppgav att syriska myndigheter fått stöd från Iran för att kväsa de inhemska protesterna. Tidningen åberopade en amerikansk myndighetskälla.

SVT/TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.