hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Libyen: Press på Nato att öka insatsen

Rapport
Publicerad 14 april 2011 - 18:29
Uppdaterad 14 april 2011 - 20:24

Medan Natos utrikesministrar diskuterade militärinsatsens omfattning i Libyen, skakade intensiva raketattacker från Kaddafis regim staden Misrata.

Uppror i Libyen

Kaddafis styrkor besköt på torsdagen Misratas hamnområde med raketer och granater. Minst 13 människor dödades och 50 skadades, enligt AFP. Siffrorna väntades stiga när spillrorna av raserade hus sökts igenom.

Också Nato visade musklerna och bombade mål på strategiskt viktiga ställen, inte minst huvudstaden Tripoli. Explosioner hördes från staden och rökmoln såg stiga mot skyn, enligt Reuters. Libyska statsmedier rapporterade dödsoffer och Kaddafi ska ha besvarat attackerna med luftvärnseld.

Dagen innan hade man förstört 13 bunkrar, en stridsvagn och ett pansarfordon för regimen nära Tripoli, enligt Nato.

Rädsla för massaker
Rebellerna i Misrata har bett Nato att utöka flygattackerna:
- En massaker kommer att äga rum här om inte Nato gör ett kraftigt ingripande, sade en rebelltalesman i Misrata till Reuters.

USA:s utrikesminister Hillary Clinton uttryckte på ett Nato-möte i Berlin stark oro för "grymheter" i Misrata, men även för en spricka inom militäralliansen, utan att lova mer insatser från USA:s sida. Hon underströk vikten av att Nato behåller "beslutsamhet och enighet" gentemot Muammar Kaddafi.

-Vi delar samma mål vilket är att se slutet på Kaddafis regim i Libyen. Och vi bidrar på många sätt för att se det målet realiseras, sade hon.

Också Tysklands utrikesminister Guido Westerwelle försökte tona ned motsättningarna.

Nato vill ha fler plan
Storbritannien och Frankrike leder flygattackerna men har uttryckt frustration över uteblivet stöd. Nato klagar över att det fortfarande saknas ett tiotal stridsflygplan per dag för attackerna.

Frankrikes försvarsminister Gerard Longuet har sagt att Kaddafi inte kan stoppas utan att USA deltar i attackerna mot hans pansarfordon samt artilleri. Spanien, Italien, Nederländerna och Sverige har från fransk sida nämnts som länder som skulle kunna göra mer.

Danmarks utrikesminister Lene Espersen hoppades också att Natomötet ska leda till att fler länder deltar i bombningarna. Nu är sex av Natos 28 medlemsländer med, däribland Danmark och Norge.

Natomedlemmarna är också kluvna över en begäran om vapen från rebellerna. Frankrike och Storbritannien har sagt sig inte ha några planer på att förse dem med vapen själva, men har inget emot att andra gör det.

Bildt: Vi måste ha uthållighet
Mötet antog ett uttalande om att tillhandahålla "alla nödvändiga resurser och maximal operationell flexibilitet" för att behålla ett "högt tempo" i insatserna.

-Vi måste ha uthållighet i de här operationerna. Ingen vet ju hur länge det här kan pågå, men vi måste vara förberedda på att det kan pågå ytterligare en tid. Kombinationen av det militära trycket och av sanktionerna kommer ju förr eller senare att leda till ett resultat men när det inträffar är svårt att veta, sade Sveriges utrikesminister Carl Bildt, som var med på mötet, till TT.

-Vi tittar fortfarande på om Sverige skulle kunna bidra lite mer med spaningsdelarna som Nato begärt också, det ligger inom ramen för det existerande riksdagsmandatet.

Kaddafi visade upp sig
Libysk television visade på torsdagen hur Muammar Kaddafi åker omkring i Tripoli i en öppen bil. Kaddafi, iförd grön hatt, mörka glasögon och en svart jacka, höjer sina knutna nävar i luften och vinkar. Bilderna uppgavs ha tagits under en Nato-attack.

TT-Reuters-AFP

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.