hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Bilden visar oroligheter i staden Daraa i söndags. Foto: AP/Scanpix

Syrien: Omvärlden överväger sanktioner

Rapport
Publicerad 26 april 2011 - 16:25
Uppdaterad 26 april 2011 - 16:58

Omvärlden ställer allt hårdare krav på Syrien. Samtidigt ökar våldet rapporterar den syriska människorättsorganisationen Sawasia.

Svtdebatt.se

Elisabeth Björnsdotter (M), mellanösternansvarig i utrikeskommittén:

Oro i Syrien

Sawasia uppgav på tisdagen att säkerhetsstyrkor har gripit 500 demokratiaktivister runtom i Syrien sedan stridsvagnarna rullade in i Daraa i södra Syrien. Enligt Sawasia har 20 människor dödats i Daraa och två i Douma, en förort till Damaskus. Amnesty International angav dödstalet i Daraa till 23. Under de drygt fem veckor som oroligheterna pågått i Syrien har omkring 350 människor dödats.

Storbritannien meddelade på tisdagen att man nu diskuterar åtgärder mot regimen i Syrien med sina internationella allierade.
Samtidigt beordrade USA evakuering av ambassadpersonal som inte är nödvändig, samt av de amerikanska diplomaternas familjer.

Ytterligare strider i Daraa
Även på tisdagen utsattes staden Daraa tio mil söder om Damaskus för beskjutning av regeringssoldater, sade en människorättsaktivist.
Minst 25 människor dödades i måndags i Daraa, centrum för motståndet mot president Bashar al-Assad, då flera tusen soldater med stridsvagnar gick till attack mot staden.
-Kulorna regnar fortfarande över folket, men vi gör motstånd, sade aktivisten Abdullah Abazid till AFP i telefon på tisdagen.

Den brittiske utrikesministern William Hague sade att Storbritannien "samarbetar intensivt med våra internationella allierade för att förmå de syriska myndigheterna att avbryta våldet".
-Däri ingår samarbete med våra partner i FN:s säkerhetsråd för att sända en kraftig signal till de syriska myndigheterna om att omvärldens ögon är riktade mot Syrien, och med våra partner i EU och regionen om eventuella ytterligare åtgärder.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.