hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

AU kräver slut på attacker

Rapport
Publicerad 27 april 2011 - 08:34
Uppdaterad 27 april 2011 - 11:12

Västs ingripande i arabländernas konflikter ifrågasätts alltmer. Ryssland, Venezuela och Afrikanska unionen är kritiska mot västs och Natos agerande.

Oro i Syrien

Afrikanska unionen krävde på onsdagen i ett slut på militära aktioner mot libyska ledare.

Unionen uppmanade också alla berörda att avstå från förstörelse av "socio-ekonomisk infrastruktur eftersom det ytterligare skulle komplicera situationen och göra det svårare att nå internationell enighet om bästa vägen framåt", löd uttalandet.

Rysslands premiärminister Vladimir Putin frågade retoriskt i tisdags:
-Råder det brist på sådana skurkregimer i världen? Ska vi bomba överallt?

Venezuelas president Hugo Chavez har uttryckt sin sympati för både Libyens ledare Muammar Gaddafi och Syriens president Bashar al-Assad och anklagat väst, och framför allt "imperiet", det vill säga USA, för att ligga bakom resningarna.

Även Afrikanska unionen är kritisk mot västs och Natos agerande. AU anklagar västmakterna för att sabotera dess fredsplan för Libyen.
Turkiets premiärminister Recep Tayyip Erdogan intog en mellanståndpunkt då han i telefon försökte tala förstånd med al-Assad.

-Under samtalet med al-Assad uttryckte jag i klarspråk vår oro och vårt obehag över den senaste tidens utveckling, sade Erdogan på en presskonferens i tisdags.

Han efterlyste demokratiska reformer i Syrien.
Erdogan och al-Assad är nära vänner, och banden mellan deras länderna har stärkts de senaste åren.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.