hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Ödesdiger vecka väntar i Aten

Rapport
Publicerad 26 juni 2011 - 12:20
Uppdaterad 26 juni 2011 - 12:33

Den närmaste veckan avgörs det om Grekland kan hålla sig flytande över sommaren.

Ekonomisk kris i Grekland

Fakta: Har lånat 900 miljarder kronor

I maj fick Grekland ett lån från EU och IMF på 110 miljarder euro, motsvarande runt 900 miljarder kronor.

Tanken var att det skulle kompletteras med lån från den privata kapitalmarknaden, men det har inte skett.

Nu står Grekland, med en statsskuld på cirka 350 miljarder euro och skräpbetyg på kreditmarknaden, inför en akut kassabrist.

Det saknas totalt drygt 44 miljarder euro, varav merparten handlar om pengar som måste finnas 2012 om inte betalningar ska ställas in.

TT

På onsdag och torsdag röstar det grekiska parlamentet om det sparpaket på 28 miljarder euro, som euroländerna och Internationella valutafonden (IMF) kräver för att trycka på knappen för nästa utbetalning av Greklands krislån.

Paketet med kraftiga nedskärningar, skattehöjningar och försäljningar av statliga företag är högst impopulärt bland demonstranter på gatan och oppositionen.

Men utan paket blir det inga pengar och utan pengarna kollapsar den grekiska ekonomin mycket snart.

Pressas ställa sig bakom
När EU-ledarna möttes för toppmöte i Bryssel i midsommarhelgen upprepades kravet på Aten att anta paketet.

Den konservative oppositionsledaren Antonis Samaras, som dök upp på ett förmöte, pressades återigen att ta nationellt ansvar och sluta upp bakom premiärminister Giorgos Papandreou, som bara väntas få ihop en knapp majoritet.

Han kan inte ens vara säker på att alla partikamrater stödjer honom.

EU-ledarna hade inget nytt att komma med jämfört med vad euroländernas finansministrar redan gjort och sagt.

Finansministrarna möts nästa söndag och det är då beslutet fattas om nästa utbetalning på 12 miljarder euro. Pengarna är helt nödvändiga för att klara räkningarna fram till september.

Nytt paket behövs
För att överleva på längre sikt behövs ett helt nytt krispaket, ungefär lika stort som det Grekland fick i fjol på 110 miljarder euro.

Finansministrarna filar även på detta paket och måste hitta ett smart sätt att få privata banker och andra att "frivilligt" bära en del av bördan. Ett nytt finansministermöte hålls den 11 juli.

IMF, där USA står för de mesta av pengarna, vill ha en garanti för att Grekland klarar sig det närmaste året, så det gäller att snart sätta ihop ett nytt paket.

Även om det klagas högljutt i många euroländer på att skattepengar går till Aten, så anses alternativet - att Grekland går i konkurs - vara mycket värre.

"Utpressning"
Därför hörs nu argumentet i Grekland att EU kommer att betala oavsett om sparpaketet godkänns eller inte.

I helgen försökte vice finansminister Filippos Sachinidis döda det resonemanget.

-Utpressning av Europa är som att leka med elden. Vi kan inte förhandla med kamikaze-taktik. Det är oansvarigt att hota med att vi ska spränga Europa, sade han till tidningen Eleftherotypia.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.