hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Efter terrordåden

Norrmän går med i politiska partier

Rapport
Publicerad 27 juli 2011 - 18:33
Uppdaterad 27 juli 2011 - 19:57

Många norrmän väljer att gå med i politiska partier efter terrordåden i fredags. Även hos svenska SSU märks en tillströmning av medlemmar.

Terrordåden i Norge

Fakta: Medlemsökning

Efter terrordåden har de stora politiska partierna i Norge fått fler nya medlemmar än normalt.
I storleksordning, utifrån de som kunnat lämna konkreta siffror:

Höyre: 120.
Unge Höyre: 40.

Sosialistisk Venstreparti (SV): 100.
Sosialistisk ungdom (SU): 35.

Fremskrittspartiet (FRP): Minst 64.
Fremskrittspartiets Ungdom (FPU): 11.

Venstre: 63.
Unge Venstre: Saknar antal.

Senterpartiet (SP): 10.
Senterungdommen: 10.

Arbeiderpartiet (AP): Stor ökning, saknar antal.
Arbeidernes Ungdomsfylking (AUF): Stor ökning, saknar antal.

Kristelig Folkeparti (KrF): Ökning, saknar antal.
Kristelig Folkepartis ungdom (KrFU): Ökning, saknar antal.

Källa: Dagsavisen

En fruktansvärd händelse gör att människor mobiliserar sig, enligt statsvetare.

Våldet har tänt en politisk gnista hos många, skriver norska Dagsavisen som ringt runt till partierna.

-Poängen är inte vilket parti du går med i, utan att du faktiskt engagerar dig politiskt, säger Helge Prestrud Astad i Oslo som just blivit medlem i ett parti.

Det socialdemokratiska ungdomsförbundet AUF har märkt av en "betydande" tillväxt, men har inga konkreta siffror än.

SSU: Höga siffror
Även hos den svenska systerorganisationen SSU syns en ökning. Sedan i lördags har 69 personer gått med i förbundet via sms, vilket enligt SSU är mycket höga siffror för att vara mitt i sommaren.

-Det är väldigt starkt att ta ställning för demokrati och öppenhet genom att göra det valet, att föra ungdomarnas engagemang vidare.
Vi hoppas att det är den tanken som är bakom om fler väljer att gå med, säger SSU-ordföranden Jytte Guteland.

Enligt Peter Esaiasson, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet, följer ofta ett ökat politiskt engagemang efter svåra händelser.

-En sådan här händelse gör att människor samlas kring det som enar ett samhälle. Man samlas kring nationens gemensamma värden. Ofta ser man också ett ökat förtroende för politiker och för samhället. Det följer mönstret, säger han.

"En utmaning"
Enligt statsvetaren och socialdemokraten Ulf Bjereld mobiliserar händelsen människor politiskt och får dem att ta steget att delta i ett aktivt arbete. Men hur länge det varar beror på den politiska utvecklingen och på partierna.

-Det blir en utmaning att möta detta engagemang så att inte medborgarna besviket lämnar igen efter några månader eller något år, säger Bjereld.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.