hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Ban Ki-Moon upprepar krav på Syrien

Rapport
Publicerad 8 augusti 2011 - 14:12
Uppdaterad 8 augusti 2011 - 16:29

FN:s generalsekreterare Ban Ki-Moon upprepade på måndagen sin vädjan till Syriens president Bashar al-Assad att upphöra med våld mot civila.
-Jag hoppas att han förstår allvaret i situationen och vidtar åtgärder som respekterar folkets vilja, säger Ban.

Oro i Syrien

Han talade med al-Assad i telefon i lördags. Presidenten verkar dock inte ha tagit samtalet så allvarligt eftersom han på söndagen inledde en offensiv.

Syriens president Bashar al-Assad kommer att förlora sin legitimitet om han inte stoppar arméns våld mot civila, enligt Tyskland.

-Om president Assad fortsätter att avvisa dialog med det syriska folket och använda våld, är det den tyska regeringens åsikt att han ger upp sin legitimitet att i framtiden leda landet, säger talesmannen Christoph Steegmans enligt AFP.
Tyskland välkomnar den skarpare tonen från andra länder i Syriens region.

-Det är mycket positivt att Turkiet drar åt skruvarna, liksom att Gulfstaternas samarbetsråd och att Saudiarabien är allt mer kritiskt till situationen i Syrien, säger Dirk Augustin, talesman för Tysklands utrikesdepartement.

Växande press
Det tyska välkomnandet av växande regional press mot Syrien sammanfaller med västvärldens krympande handlingsutrymme. Trots internationella sanktioner och fördömanden har al-Assad-regimen inte visat några tecken på att stoppa våldet och västvärldens verktygslåda börjar gapa allt mer tom.

Förra veckan konstaterade Storbritanniens utrikesminister William Hague att alternativen blivit allt mer begränsade, och att internationellt stöd har blivit ett måste.

-Vi är inte helt maktlösa, men vi begränsas av behovet av internationellt stöd för allt vi gör, sade han.

Kuwait ansluter sig till Saudiarabien och drar tillbaka sin ambassadör till Syrien, säger utrikesministern och tillägger att utrikesministrar från flera Gulfstater inom kort ska träffas för att diskutera Syrien.

-Vår ambassadör till Syrien har kallats hem för konsultationer, säger utrikesminister Sheikh Mohammed al-Salem.
Beskedet kommer efter att Gulfstaternas samarbetsråd (GCC) skärpt tonen mot den syriska regimen.

I Kairo har storimamen Sheikh Ahmed al-Tayed, sunniislams högsta auktoritet, manat till ett slut på "tragedin" i Syrien. Han "ber de syriska ledarna att omedelbart verka för att stoppa blodspillan och svara välvilligt på de syriska massornas legitima krav", skriver AFP.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.