hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Sonen Hannibal, frun Ssafia Farkash Albarassi och dottern Aisha

Delar av Kadaffis familj i Algeriet

Rapport
Publicerad 29 augusti 2011 - 19:18
Uppdaterad 29 augusti 2011 - 21:52

Muammar Kadaffis fru, dotter och två av hans söner har tagit sig över gränsen till Algeriet. De libyska rebellerna kommer att begära att familjen lämnas ut till Libyen, hette det i en kommentar.

Uppror i Libyen

Fakta: Hannibal Kadaffi

Av Muammar Kadaffis sju söner har den fjärde äldste, Hannibal, länge setts som familjens "svarta får".

Den nu 35-årige Hannibal har genom åren bland annat gripits för rattfylleri och misshandel under resor i Europa.

2008 anklagades han och hustrun Aline för att ha misshandlat två hotellanställda i Schweiz - en skandal som kom att utvecklas till en flerårig diplomatisk tvist mellan Libyen och Schweiz.

Källa: TT

Delar av den libyske ex-diktatorns familj kom till grannlandet på måndagsmorgonen, enligt det algeriska utrikesdepartementet. En av sönerna ska vara den fruktade Hannibal. Dessutom ska sonen Mohammed och dottern Aisha har flytt.
Flera barnbarn ska också ha varit med.

Uttalandet från utrikesdepartementet sade ingenting om Kadaffi själv. USA:s utrikesdepartement uppger att man inte har några indikationer på att Muammar Kadaffi har lämnat landet.

I en kommentar i kväll säger de lybiska rebellerna att de kommer att begära att familjen lämnas ut till Libyen. Att grannlandet ger skydd till familjemedlemmarna ses som en "aggression".

Nyheten om att delar av Kadaffis familj befinner sig i landet har Algeriet meddelat "...FN:s generalsekreterare, säkerhetsrådets ordförande och Mahmud Jibril, ordförande i det exekutiva rådet för det Nationella övergångsrådet (NTC)", stod det i uttalandet, som inte nämnde Kadaffi själv.

Misshandel hos Hannibal
Hittills har Algeriet haft en neutral hållning till konflikten i grannlandet och inte erkänt NTC som den styrande makten.

Utrikesminister Mourad Medelci träffade dock Jibril i samband med Arabförbundets möte, berättade departementet tidigare på måndagen.

Kadaffi har sju söner och en dotter. Den ökända Hannibal har under resor i Europa gripits för både rattfylleri och misshandel.

Etiopiska Shwaya arbetade som barnflicka hos Hannibal och hans fru Aline har berättat för bland annat CNN och Ekot om misshandel som var närmast tortyrmässig.

-Aline beskyllde mig för att ha ätit upp hennes godis från Libanon. Hon slog mig så att det började blöda från huvudet. Sedan band hon fast mig och hällde kokande vatten över mig, berättade Shwawya för Sveriges Radios utsända.

-Jag hade ett sår i huvudet som var så infekterat att det fanns maskar i det.

Kadaffi ännu inte ofarlig
Tidigare på dagen varnade rebellrådets ledare Mustafa Abdel Jalil för att Muammar Kadaffi ännu inte är ofarlig.

-Jag manar till fortsatt skydd från Nato och dess allierade mot denna tyrann. Han är fortfarande ett hot, inte bara mot libyer utan mot hela världen, sade Jalil vid ett försvarsministermöte i Doha.

-Vi behöver fortfarande stöd för att återskapa säkerhet och eliminera de som gömt sig och återstoden av Kadaffis regim, sade rådets försvarsansvarige, Jallal al-Digheily.

Kadaffis son Khamis rapporteras återigen död
Militärt fortsätter rebellarmén att närma sig Kadaffis fortsatt lojala hemstad Sirte.
Om diktatorn befinner sig där är det dock ingen som vet.

Samtidigt kommer åter rapporter om att Kadaffis son Khamis har dödats i strider i södra Libyen. Det fanns ingen oberoende bekräftelse på Khamis död, som rapporterats av rebellerna flera gånger tidigare och då visat sig vara falsk.

I Tripoli kan fortfarande skott höras, även om oron i staden nu främst i stället gäller alla de havererade samhällsfunktionerna, med vattenbrist, uselt fungerande sjukvård och mängder av lik.

Thomas Larsson / TT
thomas.larsson@svt.se
TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.