hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Kadaffis hustru och tre barn som vistas i Algeriet.

Algeriets beslut bäddar för konflikt

Rapport
Publicerad 30 augusti 2011 - 13:10
Uppdaterad 30 augusti 2011 - 15:45

Algeriet försvarar det kritiserade beslutet att ta emot delar av Kadaffis familj. Läget blir nu allt mer spänt mellan länderna och Algeriet uppges planera att stänga gränsen mot Libyen.

Uppror i Libyen

Muammar Kadaffis hustru Safia, dottern Aisha, sönerna Hannibal och Mohammed och barnbarn till Kadaffi är i Algeriet sedan i måndags morse.

Beslutet upprör de libyska rebellerna som anklagar Algeriet för att hålla Kadaffi om ryggen.

-Vi ser det som en aggressiv handling mot det libyska folket och mot det libyska folkets vilja, säger NTC:s talesman Mahmoud Shamman.

Algeriets FN-ambassadör Mourad Benmehidi försvarar beslutet och säger att det grundats på humanitära grunder.

Vill stänga gräns
Algeriet planerar nu att stänga den södra delen av sin gräns mot Libyen, enligt diplomatkällor till den franskspråkiga tidningen El Watan. Anledningen är det ostadiga läget i grannlandet - algeriska myndigheter oroas över att islamistiska militanta ska ha infiltrerat de libyska rebellernas styrande råd NTC, något som i sin tur ilsket förnekas från rebellernas sida.

Algeriet sägs även erbjuda fri lejd åt delar av Kadaffis familj till ett tredje land, enligt en libysk rebelltalesman.

"Kadaffi i Sabha"
Var Muammar Kadaffi själv befinner sig är fortfarande okänt. En av sonens Khamis tidigare livvakter hävdar att Kadaffi befann sig i Libyens huvudstad Tripoli så sent som i fredags, men att han senare har åkt vidare till ökenstaden Sabha.

Livvakten, en 17-åring som gripits av rebellstyrkor, berättade att Kadaffi anlände i en personbil för att träffa Khamis i fredags eftermiddag i Tripoli.

-De hade ett kort, kort möte, berättar pojken. Han stod inte så nära dem, men kunde se dem väldigt tydligt, sade Sky-journalisten Stuart Ramsay, enligt Reuters.

-Sedan flyttade de till ett antal Land Cruiser-bilar och for iväg. Han (pojken) talade med sin överordnade som sade att "De är på väg till Sabha", rapporterade Ramsay.

På måndagen kom åter uppgifter från en libysk rebelltalesperson om att Khamis avlidit sedan han sårats i strider i södra Libyen.
Det finns ingen oberoende bekräftelse på att Khamis dött. Rebellerna har flera gånger tidigare meddelat att han var död och det har sedan visat sig vara fel.

SVT/TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.