hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Anfall mot Kadaffi-tillhåll uteslutet

Rapport
Publicerad 1 september 2011 - 16:59
Uppdaterad 1 september 2011 - 17:28

Muammar Kaddafi gömmer sig i ökenstaden Bani Walid där han planerar en motattack, hävdar en befälhavare för de libyska rebellstyrkorna.
Men ett anfall mot staden är uteslutet eftersom Gaddafi skyddas av en mäktig klan.

Uppror i Libyen

Kaddafi ska ha lämnat Tripoli tillsammans med sin son Saif al-Islam och underrättelsechefen Abdullah al-Senussi tre dagar innan huvudstaden intogs. I Bani Walid har diktatorn organiserat en ny kommandocentral för att planera motattacker, säger rebellernas militäre koordinator i Tripoli, Abdel Majid Mlegta.

Frågan är vad rebellerna kan göra åt det. Ett anfall är uteslutet. Staden, som ligger 15 mil sydost om Tripoli, är nämligen ett starkt fäste för Warfalla-klanen, som är den största i hela Libyen.

-Vi kan inte anfalla den klanen eftersom många av våra brigader i Benghazi och Zintan kommer från Bani Walid, säger Mlegta.

Han säger att rebellerna i stället har kontaktat makthavare i staden och bett dem gripa Kaddafi.

-De har inte svarat. Vi håller på att utvärdera läget.

Tidigare ryktades det att Kaddafi kunde befinna sig i Sirte, som fortfarande kontrolleras av Kaddafi-trogna styrkor. Staden är omringad, och på torsdagen förlängde rebellerna tidsfristen med en vecka för ett tidigare ultimatum som sade att alla Gaddafi-trupper måste kapitulera senast lördag.

Förhandlingar pågår. Bland annat har en av Kaddafis söner, Saadi, sagt sig vara villig att ge upp. Det är dock oklart om han är i Sirte.

Stora delar av Kaddafis familj befinner sig annars i Algeriet. Kaddafi ska också ha försökt fly dit genom att ringa till Algeriets president Abdelaziz Bouteflika och be om inresetillstånd. Bouteflika vägrade emellertid att ta emot samtalet, skriver den algeriska tidningen El Watan. På torsdagen sade Algeriets utrikesminister Mourad Medelci att det aldrig har varit aktuellt att ge Kaddafi asyl.

Kaddafi: Vi är inte kvinnor
Den Syrienbaserade Gaddafivänliga tv-kanalen Arrai läste på torsdagen upp utdrag ur ett meddelande från Gaddafi där han manar sina anhängare att fortsätta sitt motstånd, rapporterar AFP.

Enligt tv-kanalen gjordes uttalandet med anledning av 42-årsdagen av kuppen som förde Gaddafi till makten 1969.

"Låt det bli en lång strid och låt Libyen slukas av lågor" sade Gaddafi enligt uttalandet som skickades till tv-bolaget.

"Vi ger inte upp. Vi är inte kvinnor. Vi kommer att fortsätta att kämpa", sade Gaddafi.

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.