hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

15 miljarder dollar till rebellerna

Rapport
Publicerad 2 september 2011 - 06:29
Uppdaterad 2 september 2011 - 07:01

15 miljarder dollar av frysta libyska tillgångar ska släppas fria för att stödja rebellerna i återuppbyggnaden av det krigshärjade landet. Det beslutade världens ledare under mötet i Paris i går kväll.

Uppror i Libyen

Ledare från över 60 länder samlades för att diskutera Libyens framtid tillsammans med representanter för övergångsrådet NTC.

Frankrikes president Nicolas Sarkozy meddelade sent på kvällen att man lyckats komma överens om att släppa en stor summa pengar till rebellerna.

-Omkring 15 miljarder dollar släpps fria omedelbart, sade han samtidigt som han uppmanade rebellerna att inleda en "process mot försoning och förlåtelse".

Natos generalsekreterare Anders Fogh Rasmussen lovade rebellerna fortsatt militärt stöd "så längde det behövs". Den brittiske premiärministern David Cameron kom med liknade uttalanden, enligt Reuters.

-Kampen är inte över än. Nato och våra allierade kommer att fortsätta våra operationer, sade han.

USA:s utrikesminister Hillary Clinton uppmanade rebellrådet att bekämpa våldsam extremism och att säkerställa att Muammar Gaddafis vapen inte hamnar i fel händer.

FN:s generalsekreterare Ban Ki-Moon sade att FN är redo för att snabbt samordna de internationella humanitära insatser som behövs. Något som välkomnades av de nya libyska ledarna. Statsminister Fredrik Reinfeldt nämnde i sitt anförande att Sverige är villigt att delta i de insatserna.

Övergångsrådet NTC hade inför Parismötet annonserat en plan för övergången till ett nytt styre. En interimsregering ska tillsättas, en ny konstitution ska tas fram och val hållas inom 18 månader.

Frida Pettersson Normark
frida.pettersson.normark@svt.se
TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.