hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Utökade EU-sanktioner mot Syrien

Rapport
Publicerad 2 september 2011 - 17:07
Uppdaterad 2 september 2011 - 17:12

EU-ländernas sanktioner mot Syrien utökas. Det beslutades under det möte som idag hölls mellan EU-ländernas utrikesministrar i den polska staden Sopot.

Oro i Syrien

Dagens beslut innebär framförallt att länderna inför ett förbud mot inköp och transport av syrisk råolja och petroleumprodukter.

Enligt uppgifter från det svenska utrikesdepartementet omfattar sanktionerna även ett embargo för vapen och utrustning som kan användas för internt förtryck, skriver Svenska Dagbladets nätupplaga.

Upptrappningen av EU-ländernas sanktioner innebär att fler personer och företag sätts upp på den så kallade sanktionslistan. Det innebär att personer som finansierar den syriska regimen och stöder landets säkerhetsapparat får sina tillgångar frysta och förbjuds att resa in i EU.

Kontroversiellt beslut
Det har inte varit lätt för EU:s utrikesministrar att enas kring beslutet. Efter långdragna diskussioner enades man slutligen om en kompromiss, där redan ingångna avtal får fullföljas till och med 15 september.

Från italienskt håll har man velat skjuta upp ett embargo, då landet har ett antal företag som handlar med syrisk olja.

Anna Grönberg
anna.gronberg@svt.se

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.