hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Oenighet om krisåtgärder skakar om

Rapport
Publicerad 28 september 2011 - 08:16
Uppdaterad 28 september 2011 - 13:47

Reträtt väntas på ledande börser i Europa. Uppgifter i tidningen Financial Times om oenighet kring krisåtgärderna i eurozonen tros sätta punkt för två dagars kraftiga börslyft.

Ekonomisk kris i EU

Ekonomisk kris i Grekland

Bland annat uppges Tyskland och Nederländerna vilja riva upp uppgörelsen från den 21 juli med krav på väsentligt större medverkan från den privata sektorn i nästa krispaket till Grekland.

Långräntorna i länder med stabila finanser, som Sverige, fortsatte dock uppåt.

Grekland ser inte ut att klara målen
Grekland kan få vänta till slutet av oktober eller till och med november på nästa utbetalning av nödlån på 8 miljarder euro, som kommer ur det första stödpaketet till landet, rapporterar tidningen Financial Times.

Anledningen är att flera stora euroländer vill se fler beslut om nedskärningar i Greklands parlament innan utbetalningen görs.
Nödlånet skulle ha betalats ut i september, men har skjutits upp då inspektörer från EU, ECB och IMF - den så kallade trojkan - konstaterat att Grekland inte ser ut att klara de mål som satts upp för landets budgetunderskott.

Greklands regering har tidigare uppgett att statens kassa räcker till pensioner och löner till omkring den 10 oktober. Om nya nödlån dröjer längre än så kan det tvinga fram en mycket kostsam upplåning för Grekland med hjälp av korta statsskuldväxlar på den privata kapitalmarknaden.

Bankerna gör eftergifter
Över 90 procent av berörda banker och försäkringsbolag har förklarat sig intresserade av att gå med på att byta ut och sälja tillbaka grekiska obligationer i linje med det förslag som togs fram på EU-toppmötet den 21 juli, rapporterar den grekiska tidningen Naftemporiki med hänvisning till en källa på Greklands finansdepartement.

Syftet med programmet är att få bort 37 miljarder euro av Greklands skuldberg, vilket motsvarar 21 procent av bankernas lån till Grekland med löptid fram till 2020. Detta privata initiativ ingår som en del i ett ännu ej godkänt andra stödpaket till Grekland, där det även ska ingå nödlån på 109 miljarder euro och grekiska privatiseringar för 50 miljarder euro.

Tidigare har 75-85 procent av bankerna uppgetts vilja delta.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.