hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Banker varnar för påtvingad uppgörelse

Rapport
Publicerad 26 oktober 2011 - 10:47
Uppdaterad 26 oktober 2011 - 10:49

EU-ledarna väntas på onsdagen enas om en plan där privata långivare uppmanas att gå med på 50 procent i skuldlättnad för Grekland. Samtidigt kommer varningar för en påtvingad uppgörelse.

Ekonomisk kris i EU

Godkänns den 50-procentiga skuldlättnaden av bankerna minskar deras fordringar på Grekland från dagens 205 miljarder euro till 102,5 miljarder euro, rapporterar den grekiska tidningen Kathimerini. Tidningen hänvisar till grekiska bankkällor, som fått förslaget presenterat för sig av finansminister Evangelos Venizelos.

15 euro i kontanter
Tekniskt skulle nedskrivningen genomföras med hjälp av en transaktion där privata långivare i utbyte mot fordringar på 100 euro erbjuds cirka 15 euro i kontanter och cirka 35 euro i en ny 30-årig statsobligation med en ränta på 6 procent, rapporterar tidningen.
Enligt förslaget kommer de 30-åriga obligationer som erbjuds i uppgörelsen inte ha några garantier från eurozonens krisfond EFSF.

Samtidigt säger läckor från förhandlingar mellan storbanker och euroländerna i helgen att bankerna kan tänka sig en 40-procentig nedskrivning för Grekland.
Bankerna företräds i samtalen av Charles Dallara, chef för den internationella bankföreningen IIF, som i ett uttalande i måndags sade att det finns gränser för hur stora nedskrivningar som kan göras utan att uppgörelsen betraktas som ofrivillig av investerare och marknaden.

Oro för inställda betalningar
Skulle marknaden se uppgörelsen som påtvingad är risken stor att kreditvärderare bedömer händelsen som "inställda betalningar". Det skulle i sin tur kunna utlösa en våg av garantiutbetalningar från CDS-marknaden, där långivare kan försäkra sig mot just inställda betalningar från länder och företag. Enligt Dallara kan en effekt bli att Grekland stängs ute från den privata kapitalmarknaden "i många år" framöver.

På ett krismöte den 21 juli enades euroledarna om en plan där bankerna uppmanades att gå med på en grekisk skuldlättnad på 21 procent och där EFSF skulle vara med och garantera nya obligationer.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.