hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Perry gör bort sig i debatt

Rapport
Publicerad 10 november 2011 - 10:40
Uppdaterad 10 november 2011 - 13:45

"Tre myndigheter försvinner när jag blir president: handelsdepartementet, utbildningsdepartementet och ... eh ... få se nu, vad var det tredje", sade den republikanske presidentkandidaten Rick Perry i en direktsänd debatt i går kväll lokal tid.

Många skratt och en del hjälp får Perry från publiken, programledarna och de övriga kandidaterna på scen, men lyckas ändå inte komma på vilken den tredje myndigheten är som han ska lägga ner.

Faktum är att han även glömmer bort de övriga två myndigheterna, som han tidigare hade nämnt, när han försöker komma på den tredje.

Efter närmare 45 obekväma men skrattfyllda sekunder ber Perry om ursäkt och lyckas enbart säga:

-Oops.

Politiska bedömare i USA spekulerar i om det misslyckade framträdandet innebär spiken i kistan för Perrys kandidatur.

Texasguvernören gav sig först i augusti in i kampen om att bli republikanernas presidentkandidat. Han blev snabbt favorit - i mitten av september ledde han med ett stöd på omkring 30 procent - men nu har han dalat till ett stöd på cirka 10 procent, enligt oberoende Real Clear Politics.

Perrys fall beror mycket på dåliga och ojämna debattframträdanden.

"För en annan kandidat kunde framträdandet ha glömts eller förklarats enkelt," skriver New York Times. "Men för Rick Perrys, vars kandidatur har undergrävts av hans debattframträdanden, blev allvaret tydligt när skratten i den republikanska publiken övergick till bestörtning".

Perrys främste talesperson, Ray Sullivan, kallade Perrys misstag för "ett mänskligt ögonblick".

Arash Mokhtari
arash.mokhtari@svt.se

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.