hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Monti håller sitt första tal i parlamentet.

Monti: Eurons framtid hänger på Italien

Rapport
Publicerad 17 november 2011 - 14:57
Uppdaterad 17 november 2011 - 18:34

Det behövs strukturreformer både på arbetsmarknaden och vad gäller pensionssystemet, slog Italiens premiärminister Mario Monti fast i ett tal i det italienska parlamentets överhus på torsdagen.

Ekonomisk kris i EU

Fakta: Montis krisprogram

Några av punkterna i Mario Montis regeringsprogram på torsdagen:

• Ett återinförande av den förmögenhetsskatt som Silvio Berlusconi avskaffade 2008 ska "övervägas".
• Mer flexibla anställningsformer ska skapas för att uppmuntra nyanställningar. Framför allt måste ungdomar och kvinnor involveras mer i ekonomin.
• Politikerkårens många förmåner och generösa pensioner måste minskas, främst för att visa gott exempel för andra.
• Färre regleringar ska öppna upp för fler att kunna arbeta som exempelvis advokater, revisorer, apotekare och taxichaufförer.
• Den svarta ekonomin måste bekämpas, bland annat med bättre stimulering av digitala betalningar och större befogenheter för skattepolisen.
• Skattebördan ska minskas gradvis, främst vad gäller skatt på arbete.
• Satsningar ska göras på byggen och infrastruktur, där nya finansieringsregler ska locka fler privata investerare.
• Pensionssystemet ska reformeras - om än uttalat endast i försiktiga ordalag.

Talet hölls inför den förtroendeomröstning som ska hållas.

Italien avgör
-Eurons framtid hänger bland annat på vad Italien kommer att göra de närmaste veckorna, sade han i talet, där han lovade att hans regering ska fullfölja utlovade åtstramningar, balansera budgeten och lägga grunden för italiensk tillväxt.

-Om vi misslyckas, om vi inte genomför nödvändiga reformer, kommer vi att hamna i ett mycket värre läge, tillade han.

Varnade för slutet för EMU
Den förre EU-kommissionären varnade för följderna av en kollaps för valutaunionen, som han tror skulle innebära slutet på hela det europeiska projektet.

Talet möttes av mycket applåder, som fick senatens talman att vid flera tillfällen uppmana senatorerna att lyssna i stället för att applådera.

Förtroendeomröstningen i senaten väntas äga rum strax efter klockan åtta svensk tid och följs av samma procedur i underhuset på fredagen.

TT

Toppnyheterna

Ta ledigt när du vill - det nya sportlovet

I Stora Mellösa går det att välja sportlovsvecka.

Konstnär överklagar hetsdom

Dan Park och hans "slavaffischer" dömdes för förtal och hets mot folkgrupp. Men nu kan han få en ny prövning.

Webbfrågan

Har du fått bilder raderade på Facebook?

Visa resultaten »

Når Israel fram till Iran?

Är en israelisk attack mot Irans atomanläggningar möjlig? Amerikanska militäranalytiker pekar på att Israel - vad man vet - egentligen inte har tillräckliga resurser, fast ryktena nu går att Israel planerar en attack under våren.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Estland: Klarade krisen, fattigdomen ökade

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 23 februari

09.00 Motverka bidragsbrott-DIREKT.
Öppen utfrågning i riksdagen om hur staten kan motverka bidragsbrott.
12.00 Penningspolitiken.
Utfrågning i riksdagen av Riksbankschefen Stefan Ingves om penningpolitiken.
14.00 Statsrådens frågestund-DIREKT.
Svarande är bl a Jan Björklund(FP) och Peter Norman(M).
15.00 Måste kapitalismen förändras?
Diskussion från Davos med bl a finansminister Anders Borg(M).

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Klondike

Kina och andra tillväxt-länders törst på råvaror har givit nya och gamla gruvorter världen över ett starkt uppsving. Priset på mineraler och metaller stiger och allt fler går ner i gruvan igen. Men vad händer med människorna i Klondike? Hur mår dom? Och vad händer när guldruschen är över? Reportage från Kina, Bolivia och Storbritannien.
Programledare: Fredrik Önnevall

Ons 22/2 kl 21.30 i SVT2
Även 24/2, 25/2 & 26/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Foto: Sveriges Radio

Porr som politiskt verktyg Tendens i P1 om politiskt innehåll i queer, feministisk och lesbisk pornografi.

Senaste nyheterna
Miffo-tv. Foto: UR

Det här är Miffo-tv! En dokumentärserie om programledarna i Mifforadio, den enda radioshowen med utvecklingsstörda programledare.