hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Tårgas på Tahrirtorget

Kulturministern lämnar in sin avskedsansökan

Rapport
Publicerad 21 november 2011 - 11:13
Uppdaterad 21 november 2011 - 17:39

Kravallpolis sköt på måndagsförmiddagen tårgas mot demonstranter vid Tahrirtorget i centrala Kairo, sedan protesterna mot Egyptens styrande militärråd fortsatt för fjärde dagen i rad.

Revolutionen i Egypten

Hundratals människor befann sig på torget. Men det är oklart hur många som dödats under helgens oroligheter.

Enligt uppgifter till nyhetsbyrån AFP har hälsodepartementet reviderat antalet döda till 24, till skillnad från 33 döda som rapporterats tidigare.
Hundratals har skadats under protesterna i Kairo, Alexandria och Suez.

Kulturministern ber om avsked
Egyptens kulturminister Imad Abu Ghazi har lämnat in sin avskedsansökan "i protest mot regeringens hantering av de senaste händelserna på Tahrir-torget", rapporterar statliga nyhetsbyrån Mena.

Den egyptiska armén uppger samtidigt att den endast varit inblandad för att "skydda" inrikesdepartementet och att samma skydd kan erbjudas demonstranterna, om de så önskar.

-Armén gick inte ut på Tahrir, utan det var de protesterande som kom till departementet. Demonstranterna har rätt att protestera, men vi måste ställa oss emellan dem och inrikesdepartementet. Om demonstranterna vill ha skydd från huliganer på torget så kommer vi att sätta ut styrkor med ansvar för att hålla faran borta från torget, sade general Said Abbas.

Demonstrationståg
På tv-bilder från torget syns mängder av människor, relativt glest utspridda, kring den stora rondellen på torgets mitt.

Kravallpolisens tårgasattack möttes av stenkastning.

-Det finns ingen väg tillbaka. Ni förstår att det här våldet kan inte sopas under mattan, säger demonstranten Essam Gouda till Reuters och berättar att två demonstrationståg är planerade till senare under måndagen.

-Vårt mål är att ta kontroll över tillfartsvägarna till torget så att säkerhetsstyrkorna inte kan hindra demonstranter från att komma hit.

Demonstrationerna i Kairo har pågått sedan i fredags.

Val om en vecka
I fredags dominerades demonstrationerna av islamister som protesterade mot en grundlagsskiss som skulle ge armén en sorts självstyre och stänga insynen i militärens budget.

Därefter har dock kärnan i protesterna utgjorts av de ungdomsrörelser och andra grupper som dominerade under de väldiga protesterna mot president Mubarak i januari.

Demonstranterna vill ha en snabbare övergång från det nuvarande militärstyret till en civilt vald president och regering. Trots det parlamentsval som inleds nästa vecka kommer militären enligt nuvarande tidsplan att ha den avgörande makten fram till presidentval kan hållas, antingen sent under 2012 eller rent av först i början av 2013.

Mycket av protesterna riktas direkt mot militärrådets ordförande Mohamed Hussein Tantawi, som var försvarsminister under Mubarak ända sedan 1991.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.