hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Han hjälpte skadade på Tahrirtorget

Rapport
Publicerad 23 november 2011 - 18:23
Uppdaterad 23 november 2011 - 19:04

Stockholmaren Mark Comerford åkte till Egypten för att delta i en paneldiskussion, men hamnade på Tahrirtorget och fick hjälpa skadade på plats. Han fick själv känna av tårgasen som användes mot demonstranterna.

Revolutionen i Egypten

-Jag har lite rinniga ögon, men mår annars helt okej, säger han i dag.

För mindre än ett dygn sedan befann sig Stockholmsbon Mark Comerford på Tahrirtorget. Han hade åkt till Egypten för att bland annat delta i ett panelsamtal om ett projekt som han hade deltagit i, men samma dag som han kom till Kario började demonstrationerna. Flera som skulle delta i paneldiskussionen ställde in, tog sig till torget och fick istället börja hjälpa människor som skadats i tumultet som uppstått.

-Våldsamheter bröt ut när polisen ville rensa torget på demonstranter som ville vara kvar där på natten. Det var otroligt skrämmande att vara där, men vi försökte vara så behjälpliga som möjligt.

Twittrade och bloggade
Från Tahrirtorget och områdena omkring, som sträcker sig från egyptiska museet till Amerikanska universitetet och inrikesdepartementet, twittrade och bloggade Mark Comerford om det som hände. Bilder som han lade ut visar bland annat hur han och många andra tog sig till apotek för att köpa medicinskt material för att hjälpa de som hade skadats.

-Vi var där i princip 24 timmar om dygnet i tre dygn i streck och försökte rapportera inifrån torget. Det fanns många journalister, men om man tittar på bilder ser man att de är tagna utanför eller från ovan på torget.

Mark Comerford berättar att det största problemet inte var att det saknades mediciner utan att få fram varor till rätt plats eller transportera skadade. En av de största dödsorsakerna var enligt honom tårgasen som användes mot demonstranterna.

-Via Twitter och människorna på plats fick vi reda på att jäst blandat med vatten lindrade skadorna, så människor gick omkring med blomsprutor och sprejade de skadade i ansiktet.

Samordning via sociala medier
För att komma in i demonstrationsområdet fick man visa legitimation eftersom demonstranterna ville skydda sig från infiltratörer. Twitter användes för information och samordning. Uppmaningar skickades ut om att köpa matvaror, vatten och mediciner och en moské och kyrka på torget blev samlingspunkter där varorna kunde lämnas. Mopeder och motorcyklar agerade ambulanser eftersom framkomligheten var svår.

-Man satte den skadade mellan den som körde och personen som satt längst bak, som en macka. Det fungerade otroligt väl som en ambulanskår som körde upp till de flera fältklinikerna som hade upprättats.

Mark Comerford beskriver en surrealistisk situation där både lugn och kaos äger rum samtidigt. På restauranger runt torget beställer människor mat, samtidigt som tårgasskadade springer utanför fönstren. En brinnande bil och människor som försöker ta sig undan faror, samtidigt som en gatuförsäljare säljer sockervadd.

-Normalitet och revolution samextiserar, det är en märklig känsla att vara mitt inne i själva händelserna, så det var bra att ha journalister som kunde bevaka utifrån. Som enskild individ och utlänning kunde jag inget göra mer än att vara ett vittne och försöka hjälpa skadade, men ja, det känns sorgligt och lite skamligt. Jag står här på Götgatsbacken just nu och ser folk leva sina liv. Samtidigt vet jag att där jag var för mindre än 14 timmar sedan har nytt våld brutit ut.

Arash Mokhtari
arash.mokhtari@svt.se

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.