hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Vårkänslor i Moskva

Rapport
Publicerad 7 december 2011 - 14:53
Uppdaterad 7 december 2011 - 14:56

Arabvårens förändringslusta har nått Ryssland - oavsett vad myndigheterna säger. Premiärminister Vladimir Putin har aldrig varit mer pressad.

På bloggar, Twitter och andra sociala medier i Ryssland jäser det av ilska mot makthavarna efter valet i söndags och polisens hårdhänta ingripande mot oppositionen. En större demonstration är utlyst till på lördag, med redan över 10.000 anmälda via Facebook.

"Vårt mål: att få bort bandet av skojare och tjuvar under Putins ledning från makten och hålla fria val", skrev mångårige oppositionspolitikern Boris Nemtsov i ett blogginlägg på onsdagen.

Kris för Putin
För Vladimir Putin har de senaste veckorna varit krisartade. Utbuandet av honom på en tv-sänd kampsportsgala två veckor före valet tycks ha blivit en väckarklocka för många, om att det faktiskt går att kritisera Putin. Andra har sedan fyllt på efter de otaliga rapporterna om valfusk och oegentligheter. En protestlusta har vaknat, som inte setts sedan 1990-talet.

-Under Putins första mandatperiod var jag glad över att han återställde ordningen. Sedan blev det tydligt att hans ordning inte var för landets bästa utan bara för hans inre cirkel. Hur tror du att det känns när man förstår att det ljugs för dig, att folk tar dig för en idiot, att de torkar sina fötter på dig? sade 38-årige Artiom Kolpakov - en av många nygamla demonstranter - till Reuters.

TV tiger
Myndigheterna har hittills kontrat med stora polisinsatser och egna demonstrationer med hjälp av Kremlvänliga ungdomsorganisationer. Uppgifterna om valfusk avfärdas. Utländska politiker och valobservatörer anklagas för att bara vilja svartmåla och kritisera.

I tv-nyheterna tigs allt ihjäl.
-Jag kan inte minnas när vi senast hade ett så totalt nyhetsmörkande, sade tv-kritikern Arina Borodina i radiokanalen Kommersant FM.

Dra åt skruvarna?
Vad oppositionens vårkänslor ska mynna ut i är inte lätt att sia om. Siste Sovjetpresidenten Michail Gorbatjov har manat myndigheterna att göra om hela valet.

Hur Vladimir Putin agerar i kris är det ännu ingen som vet.
-Det här är början på slutet, men han kommer att slåss för att bevara systemet. Det är osannolikt att han kommer att försöka förhandla eller hitta kompromisser med andra politiska krafter. Det är troligare att han i stället försöker dra åt skruvarna, sade analytikern Dmitrij Oresjkin till Radio Free Europe/Radio Liberty.

Wiktor Nummelin/TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.