hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Aktivistfilmer visar våldet i Syrien

Rapport
Publicerad 30 december 2011 - 16:27
Uppdaterad 30 december 2011 - 16:32

Allt fler filmer som visar att Arabförbundets observatörer ser våldet i Syrien kommer nu ut från det stängda landet.

Oro i Syrien

Observatörerna i Syrien

* Arabförbundet skickade förra helgen 66 observatörer till Syrien.

* Till helgen väntas mellan 150 och 200 ytterligare observatörer anlända.

* Gruppen anses för liten för att täcka Syrien, som har omkring 23 miljoner invånare.

* Som en jämförelse var observatörerna i Kosovo på slutet av 90-talet kring 2.000 för en befolkning på två miljoner.

* Gruppen leds av den sudanesiske generalen Mohammed Dabi, som fått kritik bland annat för att ha arbetat med Sudans president Omar al-Bashir, som är internationellt efterlyst för krigsbrott.

Det insvepta liket av en femårig pojke på moskéns golv visas upp för de två männen i orangea västar. Sammanbitet tar den ene en bild med sin kamera, den andre ber en bön. Filmen på Youtube sägs vara från "martyrstaden" Homs.

Observatörsgruppens ledare Mustafa Dabi fick hård kritik när han i början av veckan sade att man inte "sett något skrämmande" i Homs.

Ångrade sig
Flera andra videosnuttar på nätet, tagna av aktivister, visar vad som förefaller vara Arabförbundets observatörer då de ser förödelsen och våldet i Syrien med egna ögon.

Aktivister följer dem, pekar och visar. På vissa filmer hörs skottlossning i bakgrunden, på andra hörs och ses jättelika protester.

På fredagen backade general Dabi. Enligt ett uttalande från observatörsgruppen var hans yttranden "ogrundade och osanna".

Till tv-kanalen al-Jazira säger en i observatörsgruppen att det är "väldigt farligt" i Syrien, att Homs står under ständig beskjutning och att Arabförbundets uppdrag är dömt att misslyckas.

Svårarbetat
I Homs är aktivisterna oroliga att observatörerna inte ska rapportera det våld de bevittnat.

-De såg de döda. En av dem frågade invånarna i stadsdelen Baba Amr: "Hur kan ni bo här?", säger aktivisten Hadi Abdullah till al-Jazira.

-Förhållandena som observatörerna arbetar under är mycket svåra, de pressas från alla håll, säger statsvetaren Khattar Abou Diab vid universitetet Paris-Sud till AFP.

"Spikbomber"
Trots observatörernas närvaro fortsätter våldet.

På fredagen, en traditionell protestdag, rapporterade syriska människorättsgrupper om hundratusentals demonstranter på gatorna och minst 17 döda sedan säkerhetsstyrkor öppnat eld, skriver Reuters.

I Damaskusförorten Douma ska säkerhetsstyrkor använt "spikbomber" för att skingra folkmassorna.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.