hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Grekiskt stödpaket i fara

Rapport
Publicerad 12 januari 2012 - 18:19
Uppdaterad 12 januari 2012 - 18:23

Räntorna blev väsentligt lägre för Spanien och Italien när de fyllde på sina statskassor med nya lån på torsdagen. Men i Grekland återstår mycket att göra innan ett andra stödprogram kan sjösättas till det konkursmässiga landet.

Ekonomisk kris i Grekland

Tiden är knapp, är budskapet från Charles Dallara, chef för den internationella bankföreningen IIF.

Han är tillbaka i Aten igen för att tillsammans med BNP Paribas-rådgivaren Jean Lemierre få till ett avtal med Greklands regering om en skuldlättnad på drygt 103 miljarder euro.

För bankerna kommer det att innebära att befintliga grekiska obligationer byts ut mot nya papper, med lägre värde och längre löptider. Skuldlättnaden ska motsvara 50 procent av dagens privata krav på Grekland.

Avgörande detaljer återstår
Men det har visat sig svårt att komma överens om de sista avgörande detaljerna, som de nya obligationernas ränteläge och löptider.

Skuldlättnaden är ett villkor för ett andra stödpaketet till Grekland, med nödlån på 130 miljarder euro.

Genomförs bytesaffären kan Greklands skuldbörda falla från dagens dryga 160 till 120 procent av BNP på några år.

Dallaras förhandlingsdelegation har träffat grekiska företrädare ett otal gånger sedan ett EU-beslut om skuldlättnad för Grekland klubbades i slutet av oktober. Nu är processen inne i ett kritiskt skede.

Grekland har obligationer för drygt 14 miljarder euro som löper ut i mars och det saknas täckning för detta i statskassan. Tidspress skapas även av att det tar flera veckor att sjösätta den stora bytesaffär som diskuteras.

Bara dagar på sig
-Så i praktiken har Grekland bara några dagar på sig, säger en bankkälla med insyn i samtalen till TT.

Dallara träffade både premiärminister Lucas Papademos och finansminister Evangelos Venizelos på torsdagen. Nya samtal är planerade till på fredagen, inför nästa veckas möten med företrädare från EU, ECB och IMF - den så kallade trojkan.

I medier spekuleras det i att Grekland överväger att införa en retroaktiv klausul i befintliga obligationer. Den vägen skulle tveksamma banker kunna tvingas till att gå med på uppgörelsen.

Många bedömare ifrågasätter samtidigt om en 50-procentig skuldlättnad räcker för att få ordning på Greklands trasiga finanser.
Recessionen är inne på fjärde året, med rekordhög arbetslöshet och ett underskott som fortsätter växa trots smärtsamma offentliga nedskärningar.

Joakim Goksör/TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.