hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Nya mediauppgifter i Italien om katastroffartyget

Gjorde 52 förbjudna kursändringar

Rapport
Publicerad 18 januari 2012 - 16:34
Uppdaterad 19 januari 2012 - 19:13

Det havererade fartyget Costa Concordia har på ett år genomfört 52 kursändringar och gått nära ön Giglio.

Lyxkryssare på grund

I praktiken betyder det att varje gång Costa Concordia har passerat katastrofön har den gått närmare ön än vad som anses lämpligt.

Ingen ingrep
Ingen har ingripit. Men den italienska tidningen la Repubblica avslöjar att alla dessa kursändringar har registrerats av AIS, ett internationellt spårningssytem för fartyg.

Det har accepterats av rederiet och de italienska myndigheterna. Det har tydligen ingått i ett slags ritual - som slutade med en katastrof.

Det har hela tiden varit en hälsning till avgångne kaptenen Mario Palombo som bodde på ön och som tidigare varit befälhavare på katastrofskeppet.

Hälsningsritual
Det har förekommit uppgifter i andra tidningar från borgmästaren på ön Giglio att man såg detta som en fin tradition som bidrog till att visa upp "Italiens vackraste ö" för kryssningsturisterna.

Hittills har rederiet Costa Crociere tagit avstånd från kapten Schettinos kursändring för att hälsningen till ön Giglio, där fartyget havererade.

Men nu verkar alltså rederiet själv bindas till denna hälsningsritual.

Det visar sig, enligt tidningen Corriere della Sera, att rederiet på sin egen bloggsida beskrev en liknande händelse den 30 augusti 2010.

Också den gången var det kapten Francesco Schettino som utförde "hälsningen" till ön Procida utanför Neapel, när Costa Concordia var på väg hem från en sjudagarskryssning i Medelhavet.

Vid 13-tiden på dagen skulle fartyget lägga till vid slutmålet Neapel.

Glättiga vändningar
Denna gång tog rederiet inte avstånd utan beskrev i glättiga vändningar hur fartyget ankrade upp på redden mycket nära hamnen i huvudorten på Procida.

Hon hälsades med tio skott från mörsare och svarade själv med tre signalstötar.

-En stor känslomässig upplevelse inte bara för öborna utan för de talrika turister ombord på motorbåtar och fiskefartyg, som var närvarande och som tog emot det stora mäktiga fartyget med applåder, banderoller och musik, skrev rederiet på en hemsida som tidningen Corriere della Sera har hittat.

Inga italienska kustbevakningsmyndigheter har frågat efter orsaken, fast till exempel alla de 52 avvikelserna utanför katastrofön Giglio finns registrerade hos myndigheterna i Livorno, enligt La Repubblica.

Bo Inge Andersson
bo_inge.andersson@svt.se

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.