hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Niinistö vill stärka nordiskt samarbete

Rapport
Publicerad 6 februari 2012 - 18:00
Uppdaterad 6 februari 2012 - 18:06

Det är dags för en ny giv i det nordiska samarbetet, menar Finlands nyvalde president Sauli Niinistö.

Finlands nye president

- Sauli Niinistö från konservativa Samlingspartiet vann över de Grönas kandidat Pekka Haavisto med röstsiffrorna 62,6 mot 37,4.
- Den 63-årige Niinistö blir landets tolfte president, är vald på sex år och tillträder den 1 mars.
- Presidentmakten, som var mycket stark under efterkrigstiden, har efterhand försvagats och demokratiserats under relativt stort politiskt samförstånd.
- Det är första gången på 56 år som den vinnande presidentkandidaten kommer från det konservativa partiet och första gången på 30 år som presidenten inte är socialdemokrat.
- Niinistö efterträder Tarja Halonen som suttit på posten i två valperioder, tolv år.

Källa: TT

Segraren i det finländska presidentvalet, konservativa Samlingspartiets Sauli Niinistö, fick en mjukstart i sin kommande roll som statschef på måndagen.

I söndags kväll firades det ordentligt i Finlandiahuset i Helsingfors, på måndagen avlade han tillsammans med makan Jenni Haukio en artighetsvisit hos avgående presidenten Tarja Halonen i residenset Talludden. Det nya presidentparets bostonterrier Lennu fick stanna hemma. Han är inte van vid katter, hälsade Niinistö.

Ska "hela" landet
Valanalyserna har handlat mycket om att Finland nu är ett geografiskt sett politiskt splittrat land - och att det blir Niinistös uppgift att "hela" landet.

Niinistö och förloraren, Gröna förbundets Pekka Haavisto, tilltalade helt enkelt olika grupper av väljare.

-Jag ska försöka besöka så många kommuner som möjligt, sade Niinistö på frågan om han tänker besöka det lilla laestadianskt dominerade samhället Bosund i Larsmo kommun, där han fick 94,4 procent av rösterna och även Åland som valde Haavisto.

På de flesta frågorna svarade Niinistö undvikande genom att hänvisa till att hans ämbetsperiod börjar först den 1 mars.

Nordiskt varumärke
Niinistö sade dock till TT att han hoppas på en ny giv i det nordiska samarbetet.

-De nordiska länderna har tillsammans ett bra varumärke men jag vet inte om vi alltid utnyttjar det tillräckligt väl. Det vill jag gärna diskutera med de övriga nordiska länderna och stärka samarbetet.

Gäller det även militära frågor?
-Alla europeiska länderna måste skära i försvarsbudgeten. Ett sätt att möta detta är samarbete, särskilt inom Norden och speciellt med Sverige, inte minst på materielsidan. Samarbetet mellan EU-länder som liksom vi inte är med i Nato är också viktigt.

Niinistö satte också ner foten när det gäller Finlands tvåspråkighet och betonade att "detta är på sätt och vis grundvalen för allt i detta samhälle".

-Som president tänker jag föra fram den åsikten - när och om det behövs.

TT

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.