hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Nya demonstrationer mot Acta-avtalet

Rapport
Publicerad 11 februari 2012 - 19:44
Uppdaterad 11 februari 2012 - 19:51

Runt om i världen i dag demonstrerade flera tusen människor mot det kontroverisella Acta-avtalet som skrevs under av 22 länder i den 26 januari i år.

I London tågade ett hundratal demonstranter fram på stadens gator i protest mot avtalet, som bland annat handlar om att stoppa spridningen av upphovssyddat material på internet.

Enligt demonstranterna i London stävjar avtalet vår frihet och rätt att vara anonyma online.

-Det är företagens sätt att forma internationell lag för att passa sig själva och inte folket. Jag tycker att folk borde vara riktigt förbannade över att det går till såhär, säger Martin Houston, en av arrangörerna bakom dagens demonstration.

Storbritannien, liksom Sverige, var ett av de 22 länder som skrev under Acta-avtalet 26 Januari i år.

Den största ilskan hos demonstranterna var över att avtalet framtagits i det dolda och att allmänheten blivit förd bakom ljuset i processen.

-Avtalet har tagits fram helt i hemlighet och det är många som inte har någon aning om det. Det är det som är det största problemet. Människor har ingen aning att det existerar och då kan regeringen godkänna avtalet utan att någon vet. Det är därför vi demonstrerar. Vi måste varna människor, säger Andy, som demonstrerade i dag i London.

Jennifer Howgate
jennifer.howgate@svt.se

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.