hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Anti-Acta demonstranter i Sofia, Bulgarien

Ytterligare europeiskt motstånd mot Acta

Rapport
Publicerad 16 februari 2012 - 09:35
Uppdaterad 16 februari 2012 - 10:46

Det omdiskuterade antipiratavtalet Acta möter än mer motstånd i Europa. Nu sällar sig även Nederländerna och Bulgarien till dem som vägrar att ratificera avtalet.

Polen var först ut och även Tjeckien, Slovakien, Lettland, Tyskland och Rumänien har fått kalla fötter angående det kontroversiella internationella avtalet, som ska motverka piratkopiering och varumärkesintrång.

Kritiken mot Acta, Anti-Counterfeiting Trade Agreement, handlar om att det påtagligt skulle inskränka friheten på internet, genom censur och utökad övervakning.

Och oron för att Acta ska begränsa friheten på nätet, med förevändningen att piratkopiering ska hindras, har orsakat kraftiga protester från internetanvändare runt om i Europa de senaste veckorna.

Målet med Acta-avtalet, som 22 av EU:s medlemsländer inklusive Sverige skrev på i januari, är enligt upphovsmännen att förhindra spridningen av upphovsrättsskyddat material som musik, film kläder och mediciner.

Andra länder som redan undertecknat avtalet är Australien, Kanada, Japan, Sydkorea, Marocko, Nya Zeeland, Singapore och USA.

Johan Wicklén
johan.wicklen@svt.se

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.