• Grekland, inne på femte året med recession och med en arbetslöshet på 21 procent, behöver ett andra stödprogram med nödlån på 130 miljarder euro. Till detta väntas även avtal med privata långivare om skuldnedskrivningar på runt 100 miljarder euro.
• Stödet ges på villkor att Grekland sparar 3,3 miljarder euro i årets budget och genomför ett stålbad med en 22-procentig sänkning av minimilönerna, försämrade pensionsvillkor och ser till att 150.000 jobb i den offentliga sektorn försvinner på tre år.
• Grekland, vars statsskuld till följd av ohanterligt högt budgetunderskott steg till cirka 160 procent av BNP i fjol, fick i maj 2010 ett första stödprogram av euroländerna och IMF med nödlån på 110 miljarder euro.
TT