hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Twitterkonton kritiska mot Nicolas Sarkozy har stängts

Nicolas Sarkozy anklagas för censur på Twitter

Rapport
Publicerad 20 februari 2012 - 19:29
Uppdaterad 20 februari 2012 - 20:27

Fem konton på Twitter som på olika sätt kritiserar eller driver med Frankrikes president Nicolas Sarkozy har stängts av. Nu anklagas presidentens stab för censur.

Presidentval i Frankrike 2012

Ett konto som stängts är @_nicolassarkozy som funnits sedan september 2010. Enligt den satiriska webbtidningen kaboul.fr, som är innehavare av kontot, hävdar Twitter i ett mejl att man fått rapporter om att kontot är skyldigt till "intrång utan parodierande syfte".

Detta avvisar kaboul.fr som hävdar att det är uppenbart att kontot är humoristiskt och parodierande om man läser beskrivningen av vem som ligger bakom.

Därmed anser man sig följa reglerna för twitterkonton. Enligt kaboul.fr fick man dessutom bekräftat av Twitter för drygt ett år sedan att man följer reglerna.

Politisk censur
För kaboul.fr är det uppenbart att det rör sig om politisk censur eftersom det krävs att någon måste göra en anmälan för att ett konto ska kunna stängas på grund av den här typen av intrång.

Samtidigt har fyra andra twitterkonton, som kritiserar presidenten, stängts av.

Det rör sig om @mafranceforte, @fortefrance, @sarkozycaSuffit och @sarkozycestfini.

Namnen på de två första anspelar på Sarkozys kampanjslogan "La France forte". De andra två betyder "Sarkozy det är nog" respektive "Sarkozy det är över".

Enligt organisationen Internet sans frontières stängdes kontona mellan den 16 och 18 februari.

Den 15 februari öppnade president Nicolas Sarkozy ett officiellt twitterkonto för första gången. Samma dag meddelade han att han ställer upp i presidentvalet i april.

Kontot, som öppnades på förmiddagen, hade vid 15.30-tiden samma dag över 38.000 följare. Idag den 20 februari följer närmare 90.000 personer Sarkozy på Twitter.

Örjan Magnusson
orjan.magnusson@svt.se

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.